Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въвеждането на плосък данък беше преврат, време е да падне

Човешките права включват и социалните права – достоен труд и доходи – това каза в  в предаването „Ден след ден“  Калин Първанов -  член на инициативата „Да спрем машината на неравенството“.

17 октомври е Международен ден за изкореняване на бедността и в този ден той припомни, че човешките права включват и социалните права – достоен труд и доходи.

По- справедливо данъчно облагане е основното, за което се борят от инициативата. Две са основните мерки, които предлагат.

Първата е въвеждане на необлагаем минимум върху доходите на всички работещи, в размер на минималната работна заплата- 460 лева. За някои хора тези средства от жизнена важност, коментира Първанов. България е единствена страна в ЕС, в която няма такава мярка.

Второто- ставка от 9 % ДДС за някои стоки от първа необходимост - вода,базови медикаменти, учебници, книги...

И двете мерки са доказали, че работят, твърди Първанов.

Национална подписка с тези искания ще се внесе успоредно с гледането на бюджета за следващата година. Амбицията на организаторите е подкрепата да надхвърли 10 000 души и така да стане  задължително разглеждането на предложението поне в комисията по бюджет и финанси.

57 физически лица и 11 неправителствени организации от неолибералния сектор са подписали искането за въвеждане на плоския данък, припомни Калин Първанов. 

С тази мярка най- богатите плащат по- малко, за разлика от хората с по- малки доходи, за които данъчното облагане се е увеличило. 

Това беше данъчен преврат, а не данъчна революция – коментира Калин Първанов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55