Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродокладът за България е по- оптимистичен от румънския

Европейската комисия представи днес шестнайсетия доклад за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. 


Има напредък в много области, но е необходима още работа, коментира зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс, цитиран в съобщение на институцията. България е изпълнила или е постигнала напредък по няколко от нашите препоръки, но все още не по всички. 

В  днешния доклад се отбелязва, че е постигнат значителен напредък по отправените препоръки. Макар политическата несигурност да доведе до забавяния в изпълнението на реформите в началото на годината, процесът се ускори от май насам. Предстои да се видят окончателните резултати в области, изискващи законодателни реформи и действия от страна на правителството, като например борбата с корупцията. 

През тази година бяха осъществени важни промени и в съдебната система, особено избирането на нов състав на Висшия съдебен съвет. Въздействието от тази стъпка следва да започне да се проявява през следващата година, пише в документа.

Въпреки че ЕК все още не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен, тя остава на мнение, че при непрекъснати политически насоки и решимост за постигане на напредък в реформата, България следва да може да изпълни оставащите препоръки и да отговори задоволително на показателите в близко бъдеще. Комисията ще оцени напредъка отново към края на следващата година, се посочва в доклада.

Директорът на фондация „Европейски институт“ Любов Панайотова коментира, че докладът не е нито от най- критичните, които сме получавали, нито от най- положителните. Тя не се съгласи с крайните оценки на експерти, че докладът е шамар за страната или много положителен. Тя припомни, че през 2009-та и 2010-та евродокладите са били много по- добри. 

Докладът отчита изпълнението на 17-те ключови препоръки като основната си остава  борбата с корупцията по високите етажи на властта. В него се препоръчва да не се правят стъпки назад, да се запазят институциите, които са се доказали, да стане дейността им по- публична. Този път нашият доклад е по- оптимистичен от румънския, при тях пък има по- малко констатации.

Панайотова посочи, че страната ни е изпълнила значителна законодателна и нормативна дейност, но тя не е довела  до някакви резултати. Разграждаме, преструктурираме институции, структури, дирекции, но няма резултат и ЕК това го вижда.

Тя цитира и анкета, според която гражданите продължават да се съмняват в нашите правораздавателни и правоохранителни институции.

Ефектът, който трябва да преследваме, е до 2019-та  да приключим с този мониторинг в рамките на мандата на тази ЕК. 

Проявява се добронамерено отношение към България и трябва да го направим. Дай боже да покажем мъдрост, зрялост и готовност докладът да отпадне, а не само да правим козметични промени и създаваме нови органи. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21