Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти срещу мораториума върху нови лекарства

Снимка: СБФП

Темата за животоспасяващите лекарства и достъпа на болните до тях е винаги много чувствителна. Вече дни наред се коментира и решението на НЗОК за  мораториума върху иновативните лекарства, които се заплащат от фонда. Въпреки, че и лекари и пациентски организации определиха решението като неправилно и ограничаващото правото на лечение на болните,  предложението бе одобрено от Парламентарната здравна комисия и предстои да бъде гласувано вече в пленарна зала. Единствената промяна, която бе направена между двете разгледаждания в комисия бе мораториумът да не се отнася за генериците. 

Днес в столицата, своето несъгласие с това решение и готвената промяна в  лекарствената политика , изразиха десетки болни, които протестираха срещу предложението на НЗОК. Протесът бе организиран от пациентската организация "Федерация Български пациентски форум“.

Около 15 нови лекарства се очакваше да бъдат включени през 2018 година за заплащане от касата,сред които са белодробна фиброза, рецидивирал рак на гърдата, левкемии два вида - доста сериозни и тежки заболявания, биологични медикаменти за ревматологични заболявания и лекарства след трансплантации, обясниха от пациентската организация "Федерация Български пациентски форум". Те обаче няма да достигнат до болните българи. Държавата ще заплаща най-евтиния медикамент. Ако човек иска да си продължи лечението, с което досега се е лекувал и има ефект от неговото лечение, ще трябва да си доплаща. Замяната на лекарствата в цяла Европа се случва само и единствено по медицински предназначения, когато лекарят е видял, че даденият медикамент не върши работа. Боряна Ботева е председател на организацията на пациентите с ревматологични заболявания, самата тя страда от болестта на Бехтерев и е притеснена от наложената забрана.

Федерацията на българския пациентски форум внесе по-рано писма до няколко посланици в България с молба за подкрепа. От федерацията смятат, че промените не само застрашават живота и здравето на хората с хронични заболявания в България, но и нарушават Конституцията. Регионалният представител на организацията за Пловдив  Цветелина Кулина чака трансплантация на бъбрек и също се тревожи от решението на касата.

Още преди месец от Центъра за защита правата в здравеопазването също изразиха тревога от идеята да бъде въведен мораториум. Тодор Петров, пловдивският кординатор и също така пациент с хронично заболяване смята, че това решение е нецелесъобразно.

Управителят на касата проф. Камен Плочев коментира преди дни, че мораториумът цели да се даде възможност на системата „да отдъхне”. Въпросът е за чия сметка.

Репортаж по темата може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21