Срещата Борисов – Ердоган при откриването на обновения български храм „Свети Стефан“ в Истанбул беше позитивна, защото посланието на турския президент към Европа беше, че желае затопляне на отношенията, коментира в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов.
Даниел Смилов подчерта, че символът на реставрацията на Желязната църква е чудесен, но не е достатъчен. Не трябва да избързваме, защото ще е пресилено да се каже, че след тази среща нещата между Турция и ЕС са се променили драстичино. ЕС иска да види от Турция, че ситуацията след преврата се е променила, тъй като там все още се случват неща несъвместими с демокрацията.
Според Смилов и двете страни обаче демонстрират желание за промяна и опит за решаване на проблемите. България има не само желание, но и полза да води диалог с Турция, и то не само, защото сега председателстваме ЕС. Комуникацията между Борисов и Ердоган се запази и след опита за преврат в Турция и Борисов наистина е в уникална позиция да говори с Ердоган без да менторства, което се случи с някои от западните лидери.
Според политическия анализатор българският премиер трябва да използва тази позиция и засега се справя добре. Разбира се няма гаранция, че проблечите между ЕС и Турция ще бъдат решени. Тази комуникация обаче трябва да бъде използвана, беше категоричен Смилов.
Той коментира и темата за приема на Турция в ЕС, като подчерта, че по нея заблуди не трябва да има. Никой не си представя членството на Турция като скорошна перспектива. Въпросът е дали вратата на ЕС трябва да бъде затворена за Турция. Според мен е по-добре опцията за членството на Турция в ЕС да остане, преговорите да продължат и вратата да не се затваря, за да се поддържат с Турция такива отношения, от които цяла Европа има интерес.
Трябва да капитализираме отношението си с Турция, но и да не разчитаме много на посланията на добра воля, ако те не са подплатени с конкретни стъпки в последствие, каза в заключение политологът Даниел Смилов.
Цялото интервю с до. Даниел Смилов може да чуете в звуковия файл.
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..
По случай "Щедрия вторник" между 3 и 5 декември Българската болнична асоциация организира кампания по кръводаряване заедно с Националния и регионалните кръвни центрове от страната и с партньорството на фондация BCause. Освен да благодарим на тези, които даряват, празникът е повод да обърнем по-сериозно внимание на темата за дарителството в здравния..
Включване на нови профилактични изследвания в пакета, заплащан от Здравната каса, предлагат от здравното министерство с нормативни промени. Целта е ранното откриване на хронични бъбречни заболявания и рак на маточната шийка. Предложението предвижда НЗОК да поема две допълнителни изследвания за оценка на бъбречната функция. Идеята е да се..