Според д-р Николай Болтаджиев, който е член на Надзорния съвет на касата, за жените между 30 и 40 години се подобрява мониторинга за рак на маточната шийка чрез ново изследване, което е по-точно и по-добро и безспорно ще подобри профилактиката. Включването на нови безплатни изследвания за профилактика е много значимо социално и е било докладвано на предходния надзорен съвет по искане на представител на пациентите.
По думите му за бъбречните заболявания ще се включи изследване на съотношението креатинин-глобулини, което дава по-добра диагностика и осъвременява метода и множество изследвания на биомаркерите, които да се заплащат от касата. "Това е много скъпо изследване, малко лаборатории го правят и досега някои от този тип изследвания се плащаха от фармакомпании. Но това при съверменното лечение на рак е задължително и голяма част от хората си го плащаха сами", посочи д-р Болтаджиев.
По отношение на новия безплатен пакет за профилактика на злокачествените заболявания. "Стойността му зависи от групите злокачествени заболявания. Досега бяха направени за основните групи – рака на белия дроб, на дебелото черво и на гърдата. Примерно при рака на белия дроб комплектът изследвания ще струват около 800 лева, които ще се плащат от касата за всеки пациент, в зависимост от това, каква терапия да се назначи. Това е съвременното лечение на рака. Всички болни с рак на белия дроб, които подлежат на това изследване, ще знаят, след като го направят дали може да се приложи например прицелна терапия с медикамент, който атакува определени белтъци на раковата клетка, или нещо друго. А тези медикаменти имат много добър ефект. Също така и за прилагане на имунотерапия. За съжаление до момента пациентите си плащаха сами тези изследвания. Идеята е да те да бъдат включени в бюджета на касата, преди да се гласува нейния бюджет, за да може да се ползват от следващата година", коментира членът на Надзорния съвет на НЗОК.
Според него касата не е, за да се икономисват пари чрез нея, а да се плаща колкото се може повече и за по-оптимално и качествено лечение. "Ние знаем, че имаме най-голямото доплащане от джоба в Европа и касата е длъжник на болните хора, ето защо трябва да приветстваме особено такива нови неща, но те са задължителни, тъй като тук опира до здравето, особено на онкоболните", подчерта лекарят.
Очаква се в новия бюджет пак да има доста повече пари, вероятно ще са около 9 млрд.лв., но трябва да се припомни, че с години имаше останали средства и се прехвърляха за следващата година, каза д-р Болтаджиев и припомни, че миналата година над 40 милиона лева за лабораторни дейности бяха прехвърлени за 2024 г., тъй като не са използвани. По думите му тези пари са насочени за диагностика и лечение на болни хора, а не, за да се прехвърлят и икономисват. Той е категоричен, че това се случва заради лошо планиран бюждет и рестрикциите в доболничната помощ - а именно лимитите за направленията на пациентите.
Д-р Болтаджиев допълни, че касата е виновна за това, доколкото е държавен монопол. Членът на надзорния съвет на НЗОК смята, че е време тя да се демонополизира, както е в много европейски държави и, че по-скоро трябва да се помисли за друг начин на управление на средствата.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..