Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Споровете за Истанбулската конвенция са извън здравия разум

| обновено на 23.01.18 в 16:47

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" представители на институции, неправителствени организации и различни вероизповедания обсъждаха законопроекта за ратифициране на Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. 

По улиците на столицата пък имаше два протеста - единият в защита, а другият против ратификацията на Истанбулската конвенция.

По време на дискусията правосъдният министър Цецка Цачева предложи документът да бъде приет с тълкувателна декларация към него и получи подкрепата на омбудсмана Мая Манолова, която настоява за приемането на Истанбулската конвенция. 

Старозагорският митрополит Киприан прочете обръщението на Светия Синод на Българската православна църква, в което се призовава Народното събрание да не ратифицира Истанбулската конвенция, след което под бурни аплодисменти на присъстващите напуснаха дискусията, а малко по- късно против документа се обявиха и представителите на Католическата църква. ПФ, БСП и част от извънпарламентарните партии също са против Конвенцията. 

Ръководителят на представителството на ЕК в България Огнян Златев заяви пред Радио Пловдив, че след като експертите са преценили, че  може да има тълкувателна декларация, е добре да има и такава. Има и други страни, които по този начин са ратифицирали документа. Когато става дума за нещо, което е в интерес на цялото общество, трябва да се чуят всички гледни точки. Такъв дебат е полезен, но нещата излизат извън рамките на здравия разум и се вторачваме незначителни и неверни неща. 

Той припомни изявлението от снощи на първия вицепрезидент на ЕК Франс Тимерманс, че за Конвенцията са се казали много неща, като много от тях са неверни. Това, което трябва да се знае е, че този документ защитава насилието срещу жените – нито повече, нито по- малко. Нищо друго не цели тази конвенция като това е първият всеобхватен международен документ в Европа, който се занимава с насилието срещу жените. 

Според ръководителя на представителството на ЕК у нас, начинът, по който се води дебатът у нас е загуба на обществена енергия, вместо да решаваме по- важните предизвикателства. Можем да го отнесем и като грешка в превода, но не трябва да бъде препъни – камък за постигане на една обща идея, която цел е благополучието и подкрепата за жените.

Огнян Златев не изключи скандалите около Конвенцията да са за отвличане на общественото внимание, за да се поддържа обстановка на несигурност и усещането,  че някой взима решения зад гърба на обществото, но според него това е проява на незрялост, която пречи да видим важните неща. Ние продължаваме да се фокусираме върху дребнотемия

По думите му реакцията на вероизповеданията у нас е озадачаваща и ги призова ги да бъдат по- активни в други важни теми за обществото. Реакцията им прилича на тази по време на концертите на Мадона и Лейди Гага. Живеем в демократично общество и всеки има право да изкаже мнението си, но сме част от голямото семейство на демократична Европа и трябва да приемем Конвенцията, защото тя защитава жените от насилие.

Статистиките в Европа показват, че всяка трета жена е жертва на насилие поне веднъж в живота си, този проблем трябва да бъде огласен и да бъдат взети мерки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01