Недопустимо е децата да имат информация за времето от 1944 да 1989 година по спомените на баби и дядовци. Тази теза споделя директорът на института по исторически изследвания на БАН доц. Даниел Вачков. Той е специалист по стопанска история на 20 век, бил е и консултант на просветното министерство.
По думите му през последните години периодът е достатъчно добре описан, прочетени са много документи, архиви, така че обективно тази информация да влезе в учебниците. Достъпен и достоверен трябва е да е езикът на учебните по история, за да не се отегчат младите хора, смята изследователят.
По думите ми информацията, особено за икономиката на режима е силно манипулирана. Едва ли не държавата е просперирала, а по време на режима стопанството е непродуктивано, неконкурентноспособно, държавата изпада във фалити, държани в тайна.
Тези факти не са известни и на сегашните млади хора.
Интервюто с доц. Вачков можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..