Най-важното в разговора с премиера Бойко Борисов бе, че той всъщност оттегли официално инициативата за подписване на т.н. Истанбулска конвенция. Направи го по достоен начин, без недомлъвки, което показа, че той може да дава и „задна скорост“, което е много важно за един политик – да се съобразява с обстоятелствата. С това прекрати всички спорове и спекулации – дали ще оцелее или не това Правителство, поради този документ. Явно документът не е на дневен ред. По този начин се възстановява стабилността на управлението, подчерта социологът Кънчо Стойчев.
Не бих използвал за коалицията думата „помирение“, защото няма кой знае каква война. По-скоро има различия и това е повече от нормално, това са съвършено различни партии. Патриотите не са лесни хора, те са „таралежи“, отстояват своите позиции и знаят да се борят, така че не трябва да очакваме, че този тип сблъсъци ще изчезнат. Не бива и да прогнозираме обаче, че заради такива дебати ще падне Правителството, защото интересите са общо-взето еднопосочни, подчерта Стойчев.
По думите му, в коментарите на премиера са липсвали много от темите – какво прави Правителството за оцеляването на бизнеса, какво прави то в борбата с корупцията, отсъстваха и множество теми за социалната сигурност, и като цяло - за сигурността на хората, за безумната администрация. Това са нелицеприятни теми и едва ли има има премиер, който би ги коментирал с удоволствие.
Посланията, които успя да изпрати Борисов към избирателите, са за спокойствие, за успехи, за многото работа, която се върши – оптимистично успокояващи хората. Социалните проблеми обаче бяха много бегло засегнати и не се стигна до дискусия. Нямаше коментар на сериозните проблеми и аз си обяснявам, че като умел и прекрасен комуникатор, премиерът успява да избегне неудобните теми. Този стремеж е естествен, тъй като политикът мисли и за своето управление, но и за представянето си пред хората.
А на въпроса: имаше ли новина и съобщение в интервюто, Стойчев подчерта че имаше и новина, и съобщение – отказът от Истанбулската конвенция.
Както снощи, така и ако анализираме внимателно изказванията на премиера , ние ще забележим, че през последните години той внимателно избягва темата ДПС. Вероятно има обяснения за тази своя стратегия и не очаквам тя да се промени.
Борисов е реалист, той вижда обществените и партийните настроения в различните партии и в собствената си включително и е направил правилния извод – подобен ход ще му коства управлението и не си заслужава, заради този документ да подлага на сътресения страната. И най-вероятно, няма да я подложи на сътресения, подчерта още Кънчо Стойчев.
Повече чуйте от звуковия файл:
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..