Най-важното в разговора с премиера Бойко Борисов бе, че той всъщност оттегли официално инициативата за подписване на т.н. Истанбулска конвенция. Направи го по достоен начин, без недомлъвки, което показа, че той може да дава и „задна скорост“, което е много важно за един политик – да се съобразява с обстоятелствата. С това прекрати всички спорове и спекулации – дали ще оцелее или не това Правителство, поради този документ. Явно документът не е на дневен ред. По този начин се възстановява стабилността на управлението, подчерта социологът Кънчо Стойчев.
Не бих използвал за коалицията думата „помирение“, защото няма кой знае каква война. По-скоро има различия и това е повече от нормално, това са съвършено различни партии. Патриотите не са лесни хора, те са „таралежи“, отстояват своите позиции и знаят да се борят, така че не трябва да очакваме, че този тип сблъсъци ще изчезнат. Не бива и да прогнозираме обаче, че заради такива дебати ще падне Правителството, защото интересите са общо-взето еднопосочни, подчерта Стойчев.
По думите му, в коментарите на премиера са липсвали много от темите – какво прави Правителството за оцеляването на бизнеса, какво прави то в борбата с корупцията, отсъстваха и множество теми за социалната сигурност, и като цяло - за сигурността на хората, за безумната администрация. Това са нелицеприятни теми и едва ли има има премиер, който би ги коментирал с удоволствие.
Посланията, които успя да изпрати Борисов към избирателите, са за спокойствие, за успехи, за многото работа, която се върши – оптимистично успокояващи хората. Социалните проблеми обаче бяха много бегло засегнати и не се стигна до дискусия. Нямаше коментар на сериозните проблеми и аз си обяснявам, че като умел и прекрасен комуникатор, премиерът успява да избегне неудобните теми. Този стремеж е естествен, тъй като политикът мисли и за своето управление, но и за представянето си пред хората.
А на въпроса: имаше ли новина и съобщение в интервюто, Стойчев подчерта че имаше и новина, и съобщение – отказът от Истанбулската конвенция.
Както снощи, така и ако анализираме внимателно изказванията на премиера , ние ще забележим, че през последните години той внимателно избягва темата ДПС. Вероятно има обяснения за тази своя стратегия и не очаквам тя да се промени.
Борисов е реалист, той вижда обществените и партийните настроения в различните партии и в собствената си включително и е направил правилния извод – подобен ход ще му коства управлението и не си заслужава, заради този документ да подлага на сътресения страната. И най-вероятно, няма да я подложи на сътресения, подчерта още Кънчо Стойчев.
Повече чуйте от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..