За всички стана ясно, че в поведението на руския патриарх, особено пред президента в официалната му среща в президентството на 4 март, почти нямаше нищо църковно и духовно.
Това беше един опит за криво представяне на руската гледна точка към историята, за абсолютно манипулативен подход към историята и опит по един недопустим, менторски начин един представител на друга държава да държи тон на държавен глава.
Това заяви пред Радио Пловдив журналистът Горан Благоев, водещ на предаването "Вяра и общество" по БНТ.
Според него, ако ние се дразним от начина, по който патриарх Кирил търси на всяка цена благодарност от нас за Освобождението и този начин няма нищо общо с християнството, то би следвало и ние малко да се смирим и да не настояваме толкова какво сме дали на Русия.Това е станало преди толкова векове и да очакваме сега признателност е просто някакъв нестроен опит да си помпаме самочувствието.
Важното е ние да знаем кои сме, какво сме дали на Русия и на страните на север от нас, посочи журналистът. Той припомни, че православието се разпространява в земите на север от нас благодарение на нас българите и покръстването на Свети цар Борис.
Благоев призова да не изпадаме в тези исторически реминисценции, защото така влизаме в тона на руския патриарх.
Проблемът не е само грешният прочит на историята от страна на патриарх Кирил. Важен е тонът!
Независимите руски медии, доколкото ги има, също подкрепят българите и казват, че патриарх Кирил абсолютно недопустим тон е държал и е изкривявал историята.
Това е едно заиграване на великата сила с малките държави, убеден е Горан Благоев. Според него, ние трябва да търсим едно абсолютно равнопоставен отношение на тази голяма държава спрямо нас.
Журналистът определи като недопустими медийни гафове 10-дневното мълчание на пресцентъра на президентството. До вчера или до днес ние не знаехме позицията на президента, припомни Благоев и подчерта, че тези медийни гафове, които вкарват държавния глава в недопустими схеми.
Отговорните звена в президентството трябва да си дават сметка на каква динена кора са подхлъзнали президента, коментира Благоев.
Той е убеден, че със сигурност идеята за визитата на руския патриарх не е на Светия синод на БПЦ. А визитата на руския патриарх в България със сигурност не е само църковна.
Големият парадокс, според Горан Благоев, е защо този тон се държи точно на президента Радев, който има балансирана политика към Русия, а не към премиера Борисов.
Ние не сме президентска република, каквато е Русия. И мен много ме съмнява, че има някаква схема, която да покаже на руското общество, че Радев не е този русофил, за който се представя,обясни водещият на предаването "Вяра и общество" по БНТ.
Цялото интервю на Михаил Миховски с Горан Благоев е в прикачения звуков файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..