Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Атлантиците призовават да се ускори процедурата за закупуване на нов изтребител

Договор с Русия за МИГ-29 е против членството ни в НАТО

Рамковото споразумение с РСК "Миг" не защитава интересите на българската страна

Незабавно да спре процедурата по ремонта на българските самолети МИГ-29 в Русия! 

Това призова Атлантическият съвет на България по повод избора на Руската самолетостроителна компания “МИГ” (РСК „МиГ“) за поддръжката на българските изтребители МиГ-29. 

Снимка

Решението е от 6 март и е на министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Публикувано е на сайта на министерството, като в него се посочва, че то може да бъде обжалвано в 10-дневен срок пред Комисията за защита на конкуренцията. 

В решението си министър Каракачанов посочва, че то се базира на утвърден доклад на комисия за разглеждане и оценка на офертата и провеждане на преговори. Както и че документите на „РСК МиГ“ съответстват на изискванията на възложителя. 

Ако няма обжалване, следва подписване на договор с „РСК МиГ“ по обществена поръчка чрез договаряне без публикуване на обявление. 

Обществената поръчка е за 81,3 млн. лева (около 40,5 млн. евро) за ремонт и поддръжка на 15 самолета МиГ-29 за 4 години - до 2022 г. 

Процедурата стартира в началото на декември миналата година, но бе забавена от жалбата на украинската компания „Укринмаш“ пред Комисията за защита на конкуренцията. Жалбата бе отхвърлена, а специална комисия към военното министерство е одобрила предложението на "МиГ" на 6 март. 

Призоваваме да се търсят спешно възможности ремонтът и поддръжката на минимално необходим брой самолети МиГ-29 да бъдат направени от държава, която е съюзник в НАТО или заявила желание за членство в Алианса, и разполагаща с необходимите възможности за това. 

Това пише в позиция на Атлантическия съвет на България.

Там е отбелязано, че е неразумно и опасно за националната ни сигурност да продължаваме да ремонтираме оръжието си в Русия. 

Атлантиците припомнят, че в стратегическите си документи Москва вече фактически е обявила НАТО за неприятел, а Кремъл води хибридна война срещу НАТО и ЕС, включително и против България. 

Ген. Съби Събев от управителния съвет на организацията коментира пред Радио Пловдив, че самото рамково споразумение не е достатъчно прецизно и не защитава максимално интересите на страната

То не определя сроковете за изпълнението на дейностите по договорите, независимо от приоритетите на министерството на отбраната. Освен това не са лимитирани сроковете за изпълнение на различните дейности по договорите и за възстановяване на летателната годност, доставка на резервни части, агрегати и т. н., което дава право на Русия и да забавя този процес, както се е случвало и преди, посочи генералът. 

Той отбеляза още, че в проекта на договора не са отразени поисканите от нас единични цени за извършване на определени ремонтни дейности. А това дава право на РСК МИГ да променя предложените цени, позовавайки се на обстоятелства, които не са под контрола на министерството на отбраната

Не са ясни дейностите, по които българската страна ще плаща, цените изцяло се определят от руската страна и затова считаме, че ще има дейности, по които ние ще плащаме, без те да бъдат извършени.

Ген. Събев смята, че за ремонта на българските изтребители МИГ-29 е трябвало да се търсят страни от НАТО  като Полша и Украйна, например. Според него договорът за този ремонт не е трябвало да е за четири години, а максимум за две или две и половина години.

И още - необходимо е бързо да стартира процедурата за купуване на нов изтребител. 

Да прекратим зависимостта от руската страна, която счита, че НАТО й е основният потенциален противник, включително и ние като страна-членка на НАТО, призова представителят на Атлантическия съвет.

Според ген. Съби Събев страната ни тотално не се съобразява с препоръки на НАТО, а зависимостта ни от Русия продължава. А и не се бърза със стартиране на поръчката за новия изтребител. 

Лошото е, че ние продължаваме да бъдем технически несъвместими с останалите страни от НАТО, коментира още ген. Събев. 

Цялото интервю с ген. Съби Събев е в звуковия файл. 

Снимка







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58