Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България има безценни води, трябва познание за ползването им

| обновено на 22.03.18 в 17:01

Поддържането на екологичното равновесие е най важното, което ние хората имаме задължение да поддържаме, каза в Световния ден на водата директорът на Научно- изследователския център по медицинска биофизика проф. д-р Игнат Игнатов.

Не можем да имаме ресурси и въобще да не се интересуваме как ги ползваме. Той даде пример от Чили, където водата се доставя от глетчери на  над 5000 метра надморска височина. Професорът цитира и изумлението на свои колеги от САЩ, които са се не могли да се обяснят защо у нас изворната вода не се каптира, а си тече и изтича...

Питейната вода е два ви  - минерална и планинска - изворна вода. Според учения и двата са безценни. Научните му интереси в областта на изследването на здравето и дълголетието преди години са го довели в пловдивско и по- конкретно в Кукленските села. Срещата му със 104 годишни хора и изследването на начина им на живот е потвърдило правилото за важността на качествената вода за здравето на човека.

Негова е теорията, че животът е зароден в гореща минерална вода.

Има хипотеза, че преминаването на вода през еолитни пластове я прави много полезна. Всеки може да измери кисело- алкалния състав на водата си с камъчета зеолит, казва разказа още проф. Игнатов.

Според него културата на пиене на вода също е много важна. Живеем в стрес и това е влияе върху водния баланс и отделянето на вода. Раждаме се с около 75 % вода в организма, към 70 - тата година това количество намалява с 20%.  Нормата за прием на вода е от 15 до 30 милиграма на килограм тегло.

Важно е качеството на водата, която се пие. Препоръчвам на две седмици да се сменя водата.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

Зърнарите готови на масови протести още преди Нова година

Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..

обновено на 18.12.24 в 15:54

С 2/3 ще е по-малък бюджетът на "Грижа в дома" през 2025 г.

С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив.  Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..

обновено на 18.12.24 в 11:36

МК бави необосновано 200 000 лв. за Кукления театър в Пловдив

Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков.  Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет.  Проблемът се повтаря от миналата..

публикувано на 18.12.24 в 11:34