След срещата на върха във Варна между ЕС и Турция, разговор на Елена Крушкова с Весела Чернева, директор на Европейския съвет за външна политика в София.
Акцентът до голяма степен е снимката на лидерите. След нея ще последват вероятно и други срещи. Най-важното е, че се създаде началото на един процес, който изглеждаше доста невероятен преди месеци. В интерес на истината действията на Турция миналата седмица в Средиземно море по отношение на Кипър, и провеждащите се там сондажи, също и по отношение на Гърция, заради двамата гръцки войници, които са в турски плен изглеждаше, че тази среща можеше да не се състои. Самата среща е достатъчно събитие, което да бъде отбелязано.
Мисля, че става дума за разговор в две различни плоскости. ЕС говори за човешки права, за спазване правата на журналисти, съдии и всички, които заради извънредното положение са в безкраен арест, без процес. Турция не смята, че извънредното положение е проблем. Вероятно ще го запази до изборите през 2019-та година. Разговорът между ЕС и Турция, дори когато става дума за една и съща тема много често върви на съвсем различни нива.
Факт е, че Турция е буфера за ЕС по отношение на войната със Сирия и Ирак. Това е нещо, което не може да бъде подценявано. Турция квалифицира кюрдските бойци като терористи. За страните от ЕС кюрдските общности са важна част. Въпреди тази разлика, Турция има важна роля за спирането на тероризма и преминаването на терористи от Близкия Изток към Европа.
Интервюто с Весела Чернева е в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..