Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нямаме очи за чудото и божественото

В третия ден на страданията Христови в страстната седмица, след като е изгонил търговците от храма, а Юда в потаен час започва делото си, разговор на Галя Митева с Пламен Сивов от сайта „Православие БГ“.  

Духовната страна е свързана с личността на може би най-мразения в човешката история - Юда, чиято постъпка се превръща в нарицателно за предателство. Ако погледнем по-отблизо, няма да се изненадаме, че ние носим негови черти. Неговият грях е в това, че не вярва в думите на Христос, не го възприема като месия, като спасител, като Божий син. Юда възприема думите на Христос, като едно чисто човешко царство в бъдеще, на което той се готви да стане някакъв водач. Това е типично човешко състояние. Понякога ние нямаме очи за чудото, за божественото.  Увредени сме в някакъв смисъл, грехът е увреждащ фактор. Юда се дразни от любовта, която Христос получава. Точно в същия ден има една блудница, която предусещайки какво ще се случи, символично помазва нозете на Спасителя с миро, така както се помазват мъртъвците. Акт на искрена любов и покаяние спрямо Спасителя, тя разпознава в него Господа. На това Юда реагира прагматично, той казва, че това миро е много скъпо, може да се продаде,а с парите да се нахранят бедните. Той не разбира тази любов, за него личността на Христос не заслужава тази любов. В сърцето му се борят различни страсти, различни ревности, неразбирания, за да се стигне до това, да предаде Христос, и то с целувка. Виждате цялото лукавство на ситуацията, да предадеш чрез външния жест на любовта – целувката.

Най-важното е, че когато грешим,  църквата гледа на нас като боледуващи хора. Ако ние гледаме на себе си, като боледуващи хора, има някакъв изход от ситуацията. Ако църквата гледа на нас, като престъпници, които трябва да бъдат съдени, и тя е овластена да раздава такова правосъдие, тогава шансовете за спасение намаляват драстично. В православното разбиране, греховете са пропускане на целта. Ние сме боледуващи, ние отиваме там да се лекувам чрез покаянието  и няма нито един здрав, така в това има много милост, и много надежда.  

Интервюто с Пламен Сивов е в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54