Отчита се напредък, но все още много предстои да се направи, а изискванията са големи.
Така главният управител на Германо-българската индустриално-търговска камара Митко Василев обобщи пред Радио Пловдив резултатите от годишната анкета "Бизнес средата в България" на Камарата.
Тя е правена от 1 февруари до 1 март тази година сред 108 фирми - членове на камарата в България заедно с над 1700 фирми от страните от Централна и Източна Европа. 58% от анкетираните фирми оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна, а само - 9 на сто - като лоша.
Данъчната система, членството в ЕС, евтината работна ръка, достъпът до субсидии и политическата и социална стабилност - това са предимствата на България като бизнес дестинация, според членовете на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК).
Като слабости са посочени липсата на квалифицирани кадри, корупцията и престъпността, слабата правна система, непрозрачността при обществените поръчки, реформите в образованието, ниската производителност и недобрата инфраструктура.
Има резерви и те са не толкова откъм големите концерни, а от средното съсловие т. нар. малки и средни предприятия. Оттам бихме могли да очакваме още. Имаме поле за повече, коментира Василев.
Той определи като изключително добро развитието на търговията между България и Германия. Тя бележи пореден рекорд, посочи Митко Василев.
За втори път след 1989 година и за първи път след 2013 година България и Германия имат положителен търговски баланс.
За първи път стокообменът между двете страни минава границата от 7 млрд. евро. През 2017 година стойността на българо-германския стокообмен е 7,51 млрд. евро. Това е ръст от 12,7% спрямо предходната 2016 година.Радващо е, че изнасяме повече, отколкото внасяме. Страната ни е изнесла стоки на стойност 3,82 млрд. евро за Германия, вносът възлиза на 3,68 млрд. евро.
Износът на България към Германия расте с около 20 на сто, докато в обратната посока - само 6 на сто, коментира Василев и допълни, че това поставя Германия на първо място сред всички търговски партньори на България. Германският пазар е най-важният чуждестранен пазар за българската продукция.
Василев съобщи, че Германо-българската индустриално-търговска е направила изследване, базирано на официални данни на БНБ, Агенцията за инвестиции и Националния статистически институт.
Според обобщените данни в изследването, в България има около 1400 фирми с от 10 до 100% немско участие и те са инвестирали близо 3,3 млрд. евра в българската икономика от 1996 до 2017 година. По данни на НСИ през 2016 година немските фирми са създали у нас над 55 000 работни места.
Германските вложения са предимно в преработвателната промишленост, енергетиката, строителството, търговията, транспорта, IT сектора и в сферата на обслужването на самолетите.
Годините с отрицателни стойности на германските инвестиции у нас са 2011 г. и 2014 г.
Цялото интервю на Емил Костов с Митко Василев е в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..