Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Националната здравна карта е огледало на здравеопазването

Лъчезар Иванов
Снимка: БГНЕС

Правителството прие проектa за Национална здравна карта (НЗК) на днешното заседание в Министерски съвет.

Подписите под него не сложиха единствено от БЛС и Сдружението на общините. По темата – интервю с доцент Лъчезар Иванов, заместник-председател на парламентарната здравна комисия.

Обсъждането на проект на Националната здравна карта започна през 2016 година, тогава се постави началото. Но по различни причини беше оспорван. След преработка – Националната здравна карта вече е факт, а преди беше поставена за обсъждане. Тук ще припомня, че националната здравна карта се разработва и приема на базата на регионалните здравни карти. Тя е едно огледало на здравеопазването в съответните региони. С нея се поставят много задачи. Вече е въпрос – как и по какъв начин тя ще бъде зададена и изпълнена.

Националната здравна карта не ограничава пациентите

Здравната карта по никакъв начин не може да наруши интересите на пациентите, защото тя не открива и не закрива легла. С нея се дава възможност за своевременна и активна медицинска помощ, тъй като публичния ресурс максимално добре ще се разпредели, категоричен е Иванов.

Той призна, че не са изключени листи на чакащите за планови операции, но те ще се само за най-добрите специалисти.

Цялото интервю с доцент Лъчезар Иванов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42