Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Печелят тези, които инвестират в науката и в учените

Участието ми в знаковата конференция „Храни 2030“ е свързано с приноса на научните изследвания за подобряване качеството на храните. Те са важни за това да имаме устойчива икономика, както и добър здравен статус. 

Срещата е в особено важен период, когато се изготвят насоките за следващия програмен период в ЕС, каза в Аграрния университет- Пловдив Красимир Вълчев, министър на образованието и науката. Той уточни, че предложеният бюджет на следващата рамкова програма за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт Европа“, възлиза на 100 млрд. евро, като 10 млрд. евро са предназначени за научни изследвания и иновации в областта на храните, селското стопанство, развитието на селските райони и биоикономиката. 

Средствата са увеличени, въпреки че като цяло бюджетът е рестриктивен, заради напускането на Великобритания, посочи още министърът. Той смята, че това е важна тема, защото ЕК говори повече за качество на храните и устойчивост. Българските университети, научни организации, както малки и средни фирми могат да се включат на конкурсен и проектен принцип до 2021 година. 

Особено важно е, че в Пловдив провеждаме тази конференция, защото тук са университетите и базите за храни и иновации, допълни Вълчев. Той посъветва те заедно да се включват в европейските мрежи, с които да кандидатстват за средствата от ЕС.

По повод на по-ниските заплатите на младите кадри във висшето образование министър Вълчев каза, че темата ще бъде обсъдена в поредица дискусии за стратегиите за развитие със Съвета на ректорите. Той посочи, че сега в държавните университети има два пъти по-високо заплащане в сравнение с училища и детски градини. 

Защо са толкова ниски заплатите на асистентите, е въпрос, който аз задавам на ректорите, те определят дизайна на заплащане, попита Вълчев.

Той предложи схемата да не е така базирана на старшинството, а обратното – например процент прослужено време да е 1,8%, в средното образование е 1%. 

Големите разлики в заплатите на възрастни и млади преподаватели в университетите достигат средно над три пъти, защото са в зависимост от годините, обясни Вълчев. Ръководствата трябва да имат ясни цели за задържане и мотивиране на младите преподаватели.

Няма съмнение, че тези от висшите училища, които сега инвестират в млади кадри , утре ще бъдат добре, това трябва да бъде една от основните цели, смята министърът на образованието и науката. Той посочи, че МОН няма възможност да влияе на системата на заплащане в университетите, но той има апел към всички ректори да насочат внимание към младите преподаватели, защото често ги забравят. 

В работата на форума се включи и българският евродепутат от ГЕРБ ЕНП Владимир Уручев. Той участва в заключителната сесия на конференцията, посветена на храните с хоризонт 2030-та година. Форумът се провежда в Аграрния университет и е под надслов "Храни 2030 - изследвания и иновации за продоволствена сигурност и повишаване на качеството и сигурността на храните и хранителните системи". 

Кой е акценът в работа на Уручев, може да чуете интервюто на Живка Танчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16