Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Печелят тези, които инвестират в науката и в учените

Участието ми в знаковата конференция „Храни 2030“ е свързано с приноса на научните изследвания за подобряване качеството на храните. Те са важни за това да имаме устойчива икономика, както и добър здравен статус. 

Срещата е в особено важен период, когато се изготвят насоките за следващия програмен период в ЕС, каза в Аграрния университет- Пловдив Красимир Вълчев, министър на образованието и науката. Той уточни, че предложеният бюджет на следващата рамкова програма за научни изследвания и иновации на Европейския съюз „Хоризонт Европа“, възлиза на 100 млрд. евро, като 10 млрд. евро са предназначени за научни изследвания и иновации в областта на храните, селското стопанство, развитието на селските райони и биоикономиката. 

Средствата са увеличени, въпреки че като цяло бюджетът е рестриктивен, заради напускането на Великобритания, посочи още министърът. Той смята, че това е важна тема, защото ЕК говори повече за качество на храните и устойчивост. Българските университети, научни организации, както малки и средни фирми могат да се включат на конкурсен и проектен принцип до 2021 година. 

Особено важно е, че в Пловдив провеждаме тази конференция, защото тук са университетите и базите за храни и иновации, допълни Вълчев. Той посъветва те заедно да се включват в европейските мрежи, с които да кандидатстват за средствата от ЕС.

По повод на по-ниските заплатите на младите кадри във висшето образование министър Вълчев каза, че темата ще бъде обсъдена в поредица дискусии за стратегиите за развитие със Съвета на ректорите. Той посочи, че сега в държавните университети има два пъти по-високо заплащане в сравнение с училища и детски градини. 

Защо са толкова ниски заплатите на асистентите, е въпрос, който аз задавам на ректорите, те определят дизайна на заплащане, попита Вълчев.

Той предложи схемата да не е така базирана на старшинството, а обратното – например процент прослужено време да е 1,8%, в средното образование е 1%. 

Големите разлики в заплатите на възрастни и млади преподаватели в университетите достигат средно над три пъти, защото са в зависимост от годините, обясни Вълчев. Ръководствата трябва да имат ясни цели за задържане и мотивиране на младите преподаватели.

Няма съмнение, че тези от висшите училища, които сега инвестират в млади кадри , утре ще бъдат добре, това трябва да бъде една от основните цели, смята министърът на образованието и науката. Той посочи, че МОН няма възможност да влияе на системата на заплащане в университетите, но той има апел към всички ректори да насочат внимание към младите преподаватели, защото често ги забравят. 

В работата на форума се включи и българският евродепутат от ГЕРБ ЕНП Владимир Уручев. Той участва в заключителната сесия на конференцията, посветена на храните с хоризонт 2030-та година. Форумът се провежда в Аграрния университет и е под надслов "Храни 2030 - изследвания и иновации за продоволствена сигурност и повишаване на качеството и сигурността на храните и хранителните системи". 

Кой е акценът в работа на Уручев, може да чуете интервюто на Живка Танчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Възстановената църква в Стряма има храмов празник

Църквата „Свети мъченици София, Вяра, Надежда и Любов“ в село Стряма отбеляза храмовия си празник с литургия и курбан за здраве. В проповедта си отец Красимир разказа преданието за София и трите й дъщери Вяра, Надежда и Любов, загубили живота си по времето на император Адриан (117-138 г.).  "Нека следваме примера на тези мъченици, които в трудни..

публикувано на 17.09.24 в 13:23

Няма да намалеят сделките заради новите правила за кредитиране

Нови правила за отпускане на ипотечен кредит влизат в сила от 1 октомври. Получателите трябва да имат поне 15% от стойността на имота. Срокът за изпълнение ще бъде до 30 години, а месечната вноска ще е в размер на до 50% от месечния доход на кредитополучателите.  Как ще се отразят промените на тегленето на заеми и на цените на имотите? Това ще..

публикувано на 17.09.24 в 10:04

Въпроси и отговори за българското образование днес

Образованието е в основата на всяко общество. Но в днешния бързо променящ се свят колко добре се държи тази основа? Излизаме на улицата, за да попитаме хората какво всъщност мислят за състоянието на образователната система в страната им.  От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа..

публикувано на 16.09.24 в 12:23

Няма закрити паралелки в област Пловдив, 3 училища са в ремонт

Няма закрити паралелки в училищата в Пловдивска област – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на РУО Иванка Киркова. Още една паралелка е била открита в Средното училище „Петко Рачов Славейков“ в Кричим.  Пред закриване е била една паралелка в Професионалната гимназия по автотранспорт, но в последния момент съставът й е бил..

обновено на 16.09.24 в 11:52

Мелиса и Милиана тръгват в първи клас

3360 първокласници ще прекрачат училищния праг в Пловдив днес. И понеже първият учебен ден е най-вълнуващ за тях, почетната територия в програма "Точно днес" предоставяме с респект към искреността на 7-годишната Мелиса Рамадан , която тренира спортна гимнастика и иска да стане дизайнер и  на  почти 7-годишната Милиана Титерякова , която говори..

публикувано на 16.09.24 в 08:01