Националната стратегия за жилищната политика е на сайта на МРРБ за обществено обсъждане. Тя има анализ и критичен поглед към пазара и състоянието на жилищата у нас.
Заместник - министър Малина Крумова очерта проблемите сега - изкривявания и пропуски на пазара, липса на жилища за голяма част от българите, огромен брой празни жилища и в същото време пренаселени жилища, обитавани от повече от едно поколение.
Трите цели - работещ механизъм за адекватно управление и поддържане на жилищния фонд, осигуряване на финансово достъпни жилища, включително чрез подпомагане на уязвими групи за достъп до жилища, изграждане на национална жилищна система, която да развива жилищния фонд.
Един от проблемите са 1 200 000 жилища са годни за обитаване, но не се ползват. В същия момент продължават да се строят нови. Собствениците има на практика не правят нищо с тях и по никакъв начин не влияят на имотния пазар, а могат да го направят.
Представете си, че дори и половината от тях се появят на пазара - това може да повлия е на строителния бум и върху цените на жилищата, което да ги направи по- достъпни.
Малина Крумова коментира идеята тези жилища да се облагат с по- висок данък и така се извадят на пазара. По думите и това е един от начините за повлияване, но не единствен. Зам.- министърът отрече появилите се предположения за едва ли не "национализация" на подобни имоти.
Изграждането на жилищен фонд е основен приоритет на програмата и тук основна роля ще имат общините, които също могат да създадат мерки за раздвижване на пазара и обезпечаване с жилища.
Проблемът с етажната собственост е друг проблем, който третира стратегията. Сега например 35% събират малки вноски от порядъка на 5 лева, а това не е достатъчно за поддръжка на общите части, а това ги отдалечава от нормите, които трябва да бъдат спазвани по отношение на техническите характеристики.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..