Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 181 години от рождението на Васил Левски

| обновено на 18.07.18 в 13:16

В родния град на Левски – Карлово, продължават проявите за рождения ден на Апостола на свободата 18 юли. 


В църквата „Св. Николай“ беше отслужена света литургия, а след това карловци и гости на града поднесоха цветя на гроба на майката на Левски Гина Кунчева, който се намира край храма. След това с литийно шествие участниците в тържествата стигнаха до централния площад „20 юли“, където присъстваха на ритуала по издигане на националния флаг и знамето на Карлово и посрещнаха участниците в националния туристически поход „По стъпките на Апостола“. 

Проявите продължават с литературно-музикална програма и откриване на изложба, посветена на делото на Гарибалди и българите; литературен салон и концерт на военния духов оркестър. 

Вечерта от 20.20 ч. ще бъде изнесено тържествено знамето на Карловския революционен комитет от музея на Апостола, а от 21.00 ч. на площад „Васил Левски“ започва празничният митинг – заря. Зам.председателят на Народното събрание Емил Христов ще приеме почетния строй на представителни части от 61-ва Стрямска механизирана бригада и ще произнесе слово.

Снимка

Снощи на церемония на централния площад тържествено бе връчена Наградата на Карлово, която се връчва традиционно в навечерието на рождения ден на Левски. Тази година неин носител стана 90-годишният художник Петър Николов, автор на много картини за Апостола. 

Родственикът на Васил Левски – 72-годишният карловец инж. Васил Чардаклиев, поведе за 12-та поредна година един от 7-те лъча в националния туристически поход „По стъпките на Апостола”. Участниците в похода потеглиха по предварително определените маршрути в петък, 13 юли, от Плевен, а карловските туристи  минаха през най-тежката част – през прохода Беклемето в Стара планина. Маршрутът им минава през хижите „Козя стена“, „Дерменка“, „Добрила“, „Васил Левски“ и „Хубавец“.

Карловската група вече пристигна в родния град на Апостола и в 10,30 ч. ще се включи в тържествата по повод 181-та годишнина от рождението на Левски в Карлово заедно с останалите участници в похода. На централния площад „20 юли“ те ще бъдат тържествено посрещнати от кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов, след което ще се включат в празничните прояви.

Тази година е 24-тото издание на Националния туристически поход „По стъпките на Апостола“. Началото бе положено от учителя по история Васил Копчев от Плевен и през годините той става все по-популярен. Тази година в него се включиха около 200 души, като най-малкият е на възраст около 3 години, а най-възрастните - на 72 години. 

С инж. Васил Чардаклиев, родственик на Васил Левски и най-възрастния участник в похода „По стъпките на Апостола“, разговаря Иванка Петкова. 

Снимка

Пловдив  отбеляза 181-та годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. 

Пред паметника на великия българин на централната алея на Бунарджика представители на общинската и областната управа, народни представители и граждани положиха венци и цветя. 

В церемонията по традиция участваха представителни формирования от Пловдивския гарнизон, военен духов оркестър и венценосци. 

За делото и примера на Левски слово произнесе  литераторът Таня Караиванова, член на УС на Общински комитет „Васил Левски“ в Пловдив.

И Асеновград отбеляза тържествено 181-та годишнина от рождението на Васил Левски. 

Честването започна с поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола на свободата. Слово произнесе доц. Владимир Янев, преподавател във Филологическия факултет на пловдивския университет "Паисий Хилендарски". 

В церемонията по традиция участва и представителна част от Военното формирование 24 490 в Асеновград.

Снимка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49