Община Пловдив очаква нови предложения за оформяне на галерията на дружеството на художниците на „Гладстон“32.
Кметът Иван Тотев обяви, че администрацията ще настоява за ново решение за оформяне на зоната между площадното пространство и ул. „Гладстон“ и за фасадите на сградата.
Това решение стъписа общественото мнение, защото се появи само няколко дни след като проектът за новата "Галерия" бе показан. Съпротивата на архитектите срещу някои елементи от проекта на колегите им Петкана Бакалова и Тодор Узунов и начина, по който се възлагат поръчките изглежда са в основата на създадената ситуация.
Оказва се, че хастарът не темата не е съвсем здрав. Това личи и от коментарите, които потърсихме в предаването "Точно днес".
Председателят на Камарата на архитектите Петко Костадинов не е бил на заседанието на комисията, на което е било взето решението.Той уточни, че архитектите не познават проекта и затова официално становище на камарата няма. То ще бъде взето след като бъдат изслушани проектантите на сградата.
„Секретност“ нарече архитекът начина, по който се взимат решенията за вида на сградите, породено от т.н инженеринг - практика, при която поръчката се възлага на строителя, който възлага и архитектурния проект. Тази практика не дава възможност за състезание на идеи, затова е създаден архитектурен съвет, на който да се поканят архитектите на сградата.
Твърде късно научихме за проекта на галерията, бързаше се, изглежда и се бягаше от по- голяма публичност, смята още Костадинов.
Беглият поглед върху проекта ме кара да мисля, че той има силни страни, но и има и неща, които трябва да се коригират.Няма обаче да позволя Камарата да се използва като извинение за спиране на проекта и да доведе до някакъв провал на града за „Пловдив 2019“. Ще имаме градивна , а не деструктивна позиция, декларира арх. Костадинов.
Снежана Фурнаджиева, председател на Дружеството на Пловдивските художници, чиито дом е галерията на ул. „Гладстон“ показа загрижености за създаденото напрежение и известно недоумение за мотивите на тези, които са го създали.
Не видях нищо драстично по време на обсъждането на експертния съвет на 26 юли. Там имаше обсъждания за визията на проекта, нямаше противоречия и отрицание, а по- скоро допълващи идеи от страна на архитектурната гилдия.
Според нея не може да се говори за секретност.
Тя обаче призна, че е е изненадана от решението на кмета Тотев, очевидно притеснен като политик за начина, по който се възприемат действията му.
Това е безсмислен скандал, който преекспонира проблемите и експертните спорове бяха представени като драматични, а това според Фурнаджиева не работи в полза на крайния резултат.
Фурнаджиева нарече проектът „прекрасен“.
И Айфеловата кула е била хулена от мнозина, а днес е знакът на Париж, каза още председателят на Дружеството на художниците.
Целите интервюта могат да се чуят в прикачените звукови файлове.С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...