Община Пловдив очаква нови предложения за оформяне на галерията на дружеството на художниците на „Гладстон“32.
Кметът Иван Тотев обяви, че администрацията ще настоява за ново решение за оформяне на зоната между площадното пространство и ул. „Гладстон“ и за фасадите на сградата.
Това решение стъписа общественото мнение, защото се появи само няколко дни след като проектът за новата "Галерия" бе показан. Съпротивата на архитектите срещу някои елементи от проекта на колегите им Петкана Бакалова и Тодор Узунов и начина, по който се възлагат поръчките изглежда са в основата на създадената ситуация.
Оказва се, че хастарът не темата не е съвсем здрав. Това личи и от коментарите, които потърсихме в предаването "Точно днес".
Председателят на Камарата на архитектите Петко Костадинов не е бил на заседанието на комисията, на което е било взето решението.Той уточни, че архитектите не познават проекта и затова официално становище на камарата няма. То ще бъде взето след като бъдат изслушани проектантите на сградата.
„Секретност“ нарече архитекът начина, по който се взимат решенията за вида на сградите, породено от т.н инженеринг - практика, при която поръчката се възлага на строителя, който възлага и архитектурния проект. Тази практика не дава възможност за състезание на идеи, затова е създаден архитектурен съвет, на който да се поканят архитектите на сградата.
Твърде късно научихме за проекта на галерията, бързаше се, изглежда и се бягаше от по- голяма публичност, смята още Костадинов.
Беглият поглед върху проекта ме кара да мисля, че той има силни страни, но и има и неща, които трябва да се коригират.Няма обаче да позволя Камарата да се използва като извинение за спиране на проекта и да доведе до някакъв провал на града за „Пловдив 2019“. Ще имаме градивна , а не деструктивна позиция, декларира арх. Костадинов.
Снежана Фурнаджиева, председател на Дружеството на Пловдивските художници, чиито дом е галерията на ул. „Гладстон“ показа загрижености за създаденото напрежение и известно недоумение за мотивите на тези, които са го създали.
Не видях нищо драстично по време на обсъждането на експертния съвет на 26 юли. Там имаше обсъждания за визията на проекта, нямаше противоречия и отрицание, а по- скоро допълващи идеи от страна на архитектурната гилдия.
Според нея не може да се говори за секретност.
Тя обаче призна, че е е изненадана от решението на кмета Тотев, очевидно притеснен като политик за начина, по който се възприемат действията му.
Това е безсмислен скандал, който преекспонира проблемите и експертните спорове бяха представени като драматични, а това според Фурнаджиева не работи в полза на крайния резултат.
Фурнаджиева нарече проектът „прекрасен“.
И Айфеловата кула е била хулена от мнозина, а днес е знакът на Париж, каза още председателят на Дружеството на художниците.
Целите интервюта могат да се чуят в прикачените звукови файлове.Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..