Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице" сред 1001 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %.
55% от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България, а 41% се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани, показва проучването на агенцията.
Проучването сочи още, че 59% от интервюираните подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, а 31% не подкрепят подобно допитване. Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец не се отчита динамика.
Сред избор от три твърдения относно приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че страната ни трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% смятат, че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38% са на мнение, че България не трябва да въвежда еврото. Най-висока подкрепа за приемането на еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи (18-29 и 30-39 годишните). Най-резервирани към приемането на еврото пък са най-възрастните и социално уязвимите групи. Електоратите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.
Според социолога Евелина Славкова данните не са изненадващи, защото и предишни проучвания са показали слаба информираност за еврото и отсъствие на сериозна разяснителна кампания. Ако оценката в конвергентните доклади бъде положителна за страната ни, тя предупреди, че трябва много да се внимава в оставащите 6 месеца за движението на цените и спекулациите на пазара, защото може да се създаде социално напрежение.
В електоралната картина също не се наблюдават съществени промени. ГЕРБ запазва първата си позиция с 26,2% от гласуващите. С изключително близки стойности са ПП-ДБ (13,8%) и "Възраждане" (13,5%). Лек ръст се регистрира при "ДПС-Ново начало" до 11,6% сред гласуващите. "БСП-Обединена левица" задържа нивата си от 6,8%. Три партии разполагат със сходна подкрепа – "Има такъв народ" (ИТН) с 6%, "Морал, единство, чест" (МЕЧ) - 5.9%, а при "Демокрация, права и свободи" - ДПС се регистрира ерозия до 5,8% от гласуващите спрямо 6,7% през март. "Величие" остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3,9% подкрепа сред гласуващите.
Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице" сред 1001 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %.
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..