Изразявам скепсис за срещите между МОН и някои учители за обсъждане на промените в учебниците, защото според мен те са пост фактум. Някой някъде вече е решил какво да се прави, а срещите са алиби на взети вече решения и са за успокояване на общественото мнение, коментира темата за промените в учебниците по литература Николай Милчев поет и преподавател от 30 години по български език и литература.
Милчев цитира изказване на университетски преподавател, според който, "Крадецът на праскови" от Емилиян Станев трябва да не се изучава, защото главният герой в него бил сърбин."Не може жената на български полковник да се влюби в сърбин"- това го казва уважаван университетски преподавател.
Милчев приветства включването на автори като Христо Фотев, Петя Дубарова, Виктор Пасков и някои други, но отпадането на автори като Асен Разцветников, Никола Фурнаджиев и Ангел Каралийчев лишава българската поезия от красота и ново начало.
Прекрасно е, че влиза Христо Фотев, но защо не влиза Иван Пейчв, Иван Методиев, Георги Марковски, списъкът може да бъде продължен.
Само политическите са причините, поради които от учебниците са свалени фейлетоните на Ботев и Алеко Константинов. Защото управляващите и политическата класа не искат да се виждат в учебниците по литература като в огледало, едновременно и изкривено, и такива, каквито са. Този, който маха част от тези фелетони се срамува оттова, което прави и го е страх, че то вече е описано в литературата.
Николай Милчев каза още, че възможността учителят да има право и на избор на автори, и го радва и го притеснява.
Треперя от страх, защото едно е учителят да познава учебника по литература, друго е да има литературен вкус. Това се отнася за всички области, включително и за литературата.
Цялото интервю с Николай Милчев е в звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..