Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Олимпик " е поредният финансов скандал на управлението

Какво постигна БСП с дебата, за който предизвика извънредно заседание на НС? Въпросите задаваме на Георги Търновалийски - депутат от левицата и зам. - председател на Комисията по бюджет и финанси.

Това, което бяхме предложили ние всъщност беше променено мъничко, но много съществено от управляващото мнозинство. ГЕРБ бяха внесли друго решение, с което вместо министърът на финансите да търси възможности за възстановяване на платените суми от гражданите към фалиралото дружество „да се търсят възможности за оказване на помощ” каквото и да означава това. А какво означава „оказване на помощ”?

Когато говорим за това посредничество и представителство пред гръцкия фонд няма как българската държава в тези случаи това означава, че трябва да бъдат наети адвокати и ние, българските граждани, или тези, които имат полици да се свържат с тези адвокати и те да ги представляват в Гърция, което няма как да се случи. 

Нали разбирате, че сумите, които те ще търсят от фонда ще са около стотина лева, половината от това, което няма да са ползвали, а трябва да платят минимум 500 лв за представителството на адвокат. Тук неслучайно е направено по този начин, за да може  тези граждани, които ще пострадат от фалита на дружеството да не си търсят вземанията от фалиралото дружество, прекалено са малки сумите и не напразно дружеството „Олимпик”, това го подчерта вчера заместник-председателката или министъра, представиха в Народното събрание, че от дружеството е заявено, че то държи гръцкия гаранционен фонд да разплаща при евентуален фалит на дружеството.

Не е ясно кой всъщност е отговорен и дали действия или бездействия на контролните институции у нас или пък пропуски в законодателството, двустранни договори доведоха до тази ситуация?

Георги Търновалийски: Имаме държавен независим регулаторен орган – Комисията за финансов надзор. След като имаме случай на фалит разбира се, че този орган е бил длъжен да установи навреме и да информира гръцката страна затова, което се случва с това дружество. Защото, да започне, първо, от регистрацията на това дружество – знаеше ли КФН кой е собственикът, реалният собственик на това дружество? Сега се оказва, че вписания  де юре собственик е лице, испански гражданин, който има забрана да извършва такава дейност в Испания. Второ, знаеше ли КФН, че това дружество години наред работи на загуба? Трето, знаеше ли КФН, че това дружество има много ниска ликвидност и ред други такива въпроси, които показват, че това дружество е в тежко  финансово състояние и че евентуално може да се стигне до такъв резултат.

Още 2009 г. Ралица Агайн трябваше да види кой е собственикът, досега това дружество работеше на загуба, ясно е, че то върви към фалит. Не може да се действа по предположения, но може да се направят анализи и тогава да се информира българският гражданин и тогава той да приеме този риск осъзнато и информирано – това е част от задълженията на КФН, защото това дружество т. н.  кипърско на люксембургска фирма със собственик испанец реално оперира само на българския пазар, само на българския, на нито един друг европейски пазар и много, много малък дял в Кипър.

Да, то има 10 000 клиенти в Кипър и 275 000 в България.

От 618 застрахователни дружества, които оперират в нашата страна – български и чужди, това дружество има десетпроцентен дял  - това е огромен дял. Всичко това показва, че тази Комисия за финансов надзор не си е свършила работата или не е искала да си свърши работата.

Другият голям гаф на фонда – 2 милиона лева „Олимпик” е внесло в обезпечителния фонд, а казахме, те нямат  задължение да внасят в този обезпечителен фонд, от който да се покрият тези полици на хората, които са платили. Как така едно дружество не дължи тези суми, 2 милиона, но ги внася в  този фонд? Управителите на фонда и Комисията за финансова надзор ги прибират – 2 милиона лева.

Кой е урокът "Олимпик"?

Поредният финансов скандал, допуснат от държавните институции. 

Чуйте цялото интервю в прикачения файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56