Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метеоролозите протестират с искане да бъдат извадени от БАН

Служители на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отново протестират - този път с искане да бъдат извадени от общата структура на Българската академия на науките и да съществуват самостоятелно.От института твърдят, че ръководството на БАН разпределя неадекватно бюджета на Академията между отделните институти и че има системни проблеми във взаимоотношенията между ръководството на БАН и НИМХ. 

Протестът започна в 9 ч. пред сградата на БАН до Народното събрание. Метеоролозите и хидролозите изразяват недоволството си от недофинансирането на института им . В спора между тях и ръководството на БАН, просветният министър, премиерът Борисов даде срок на двете страни да се разберат до 22-ри август, което не се случи.

За радио Пловдив  Лилия Бочева от протестния щаб обясни, че след  4 месеца протестни действия няма резултат. 

Исканията ни не са разгледани до този момент от БАН. Те настояват само за техните неща. Предлагат  някаква частична автономия, което няма да реши нашите проблеми, допълни Бочева. Тя и колегите и настояват да се спре агонията в която се намира иститута и да бъдат решени проблемите.

Въпросът стои за спасяване на българснката метеорология, категорични са протестиращите.

По думите им в по-голямата част от историята си този институт не е бил част от БАН - той е създаден извън Академията, вкаран е в нея по грешка през 1962-ра  и очевидно е време да бъде изкаран обратно, както и да се превърне в независима институция така, както е в повечето европейски държави. 

 Настояваме правителството на Република България да вземе своето категорично решение за бъдещето на института. Безвремието за нас трябва да приключи, преди да е станало твърде късно, пише в съобщение на НИМХ до медиите.

Въпреки намесата на просветния министър в спора между ръководството на БАН и Националния институт по метеорология и хидрология, както и въпреки срока, който премиерът Бойко Борисов даде двете страни да се разберат - 22 август, консенсус и до момента няма. 


Цялото интервю с Лилия Бочева може да чуете в прикачения звуков файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02