Световният ред е все по-хаотичен и ерозирал, а визията на Тръмп за света е "Америка над всичко" и това определя на този етап глобалното развитие, каза Любомир Кючуков директор на Института по икономика и международни отношения и определи речите на американския президент като най-важните в сесията на ООН в Ню Йорк. Световните проблеми отсъстваха или по-скоро бяха представени в контекста на националните интереси.
Годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк продължава под надслова "Глобалното лидерство и споделените отговорности за мирни, равнопоставени и устойчиви общества", като са вклйчени и други теми, като тази за борбата с наркотиците. В нея участва и българска делегация, водена от премиера Бойко Борисов.
Изказването на премиера и акцентите, които той постави са в рамките на тези, които наистина в момента вълнуват ООН. В рамките на Общото събрание на ООН се провеждат много съпътстващи мероприятия и борбата с наркотиците е една от тях. 124 държави са подписали този глобален апел за борба срещу наркотиците, така че от тази гледна точка ангажиментът на България, но това част от тези прояви, които различните страни смятат за необходимост да изведат като свои приоритети, които биха могли да получат и международна подкрепа, какъвто е конкретният случай.
Кючуков каза, че предстои основната реч на българския премиер, а казаното от него досега в посока за борбата с наркотиците, е в рамките на официалната програма.
Мястото на Европа в глобалния свят е да не бъде срещу САЩ, и да бъде като самостоятелен фактор.
Основното в изказването на Тръмп е против глобализацията: Аз не бих казал, че отношението на Тръмп към глобализацията, което той демонстрира отразява в пълна степен това, което се случва в света, защото глобализацията е достатъчно обективен процес, тя не може да бъде отменена с решение на един президент и по-скоро отрицанието на глобализацията и опитите да се спре процеса с изграждането стени е нещо, което аз наричам политически неологизъм, както лудитите преди два века са чупили машините, за да спрат техническата революция, сега изграждаме стени, за да спрем технологичната революция. Друг е въпросът, че глобализацията като процес надхвърля досегашните рамките на международните институции и международното право и се получават редица нерегулирани пространства, т. е. въпросът е за правилата на глобализацията, а не за самата глобализация.
Изказването на американския президент Доналд Тръмп беше очаквано с най-голям интерес дотолкова доколкото Тръмп имаше поредица изказвания, които бяха доста негативни спрямо самата Организация на обединените нации. Тук следва да се има предвид, че в американското обществено мнение има доста солиден кръг политолози, които са доста скептични към ООН като към структура и към американското участие там. От друга страна не бива да забравяме, че в практически план Съединените щати напусната Съвета по правата на човека на ООН, те на практика спряха финансирането на ЮНЕСКСО, имат сериозни проблеми с Международния наказателен съд в Хана, на който те не са членове, не отказват и правото му да се занимава с американски граждани, а в съдържателен план САЩ не се присъединиха към Споразумението за климата от Париж, т. е. всичко това очертава една картина на постепенна самоизолация на САЩ от световните процеси, от една страна, от друга страна, залагане като приоритет на двустранната дипломация за разлика от многостранните формати и в крайна сметка в речта на Тръмп като че ли ясно прозираше неговата вярност към лозунга „Америка преди всичко”. Световните проблеми отсъстваха или по-скоро бяха представени в контекста на националните интереси.
За цените на петрола, които се поддържат от ОПЕК, е също елемент от този общ подход, за който стана дума, че интересите на САЩ доминират в изказването на Тръмп, което е нормално, но трябва да доминират и международните процеси, което вече е проблем дотолкова доколкото всяка страна защитава своите интереси, включително и страните производителки на петрол, САЩ се опитват при президента Тръмп да действат изцяло и единствено по линия на двустранните отношения. Същото се получи и по отношение на Иран, където те напуснаха договореността за ядреното разоръжаване на Иран, т. е. речта на Тръмп като цяло представи в концентриран вид представи целия досегашен подход и визията на Тръмп, не американската визия, а визията на президента Тръмп за развитието на света и мястото на Америка в него.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..