Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политиката на национално ниво не отчита детайлите

Проектът „Гласът на българските деца“ има основна задача да направи видими политиките за деца и да покаже как те влияят на децата и семействата им.  Регионалните анализи на статистическите райони показаха, че има относителна обособеност на проблемите по региони. Това наложи да бъде направен Национален анализ, който се основава на регионалните политики на ниво статистически региони и показва на национално ниво тенденциите свързани с децата.Това заяви авторът на анализа Ивайло Миланов, експерт "Работа с деца и семейства". 

Като важни индикатори, по които се изследват политиките, Миланов посочи икономическите показатели, свързани с БВП, демография и миграция, които имат пряко влияние върху децата и семействата. Други показатели са правосъдие – детско и младежко, предвид очаквания Закон за младежкото правосъдие, образованието с акцент отпадащите деца от училище, които за някои региони са много съществен проблем.  Индикатор е и здравеопазването – достъпът до него в малките населени места, както и специфичните групи- деца с хронични заболявания и деца с увреждания. В регионалните анализи са залегнали и интервюта с деца от различни обществени сфери.

Изследването разглежда и бедността като проблем. Тя е измерима, тъй като в България има приета линия на бедност. Изследват се връзките между  образованието на родителите и социалния статус, както и тези между заетостта на  родителите  и образованието им.  Крайната цел на  изследването е да покаже, че усилията, положени към децата за образование, професия и повишена грамотност, няма да им позволят в бъдеще те да останат да живеят в маргинализирана общност.

По думите на Миланов, териториалното разделение на Северна и Южна България е  неправилно като подход.

 Някои от икономическите и демографски показатели се оказват типични и за Югоизточния регион, въпреки че там има  области на висока заетост и добро икономическо развитие – Стара Загора, Бургас. Като цяло обаче Югоизточният регион бележи ниски показатели.  Това потвърждава тезата, че генерализирайки изследванията, отделното семейство в малкото населено място изобщо отпада от оценките. Затова един от важните изводи е, че когато се прави политика на национално ниво, тя трябва да вземе предвид детайлите – състоянието на хората и семействата в малките населени места, подчерта Миланов.

От моя опит с деца, децата биха казали, че са недооценени и недостатъчно чути, но по-голямата част от тях биха казали:  „не ни интересува“, не биха разбрали как влияе политиката на общинско ниво. Говорим за  зет-поколение и за алфа-поколение, деца, които са напълно във виртуалната сфера, а аз в ежедневието си непрекъснато се срещам с деца, които нямат мобилен телефон.

Обществото трябва да разбере, че всеки трябва да изисква съседчето да има повече достижения. Така ще станем общество, което се поддържа само и изсква от членовете си.  

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21