С правото си на участник в последната реконструкция на стадион "Пловдив" арх. Валентин Маринов получи задача и за изготвяне на предпроектното проучване на обекта, който от години чака ремонт.
Съоръжението ще се ремонтира на 11 етапа.
Като начало ще се ремонтира първата зрителска трибуна, изградена върху насип. Той ще се премахне, защото се е слегнал, а и конструкцията трябва да отговаря на нови изисквания за височина на стъпката - 90 см, вместо сегашните 75 см. Новата конструкция ще редуцира местата за зрители от 20 000 на 15 000. Капацитетът на целия стадион ще бъде 55 000 зрители.
Съблекалните, зоната за журналисти и VIP сектора са другите два подобекта, които ще се ремонтират, за да може на стадиона да се играят мачове от националното първенство и от първите фази на международните шампионати. Тук ще има и частична козирка, която ще стане част от бъдещата - опасваща цялото съоръжение. Този ремонт на практика ще "съживи стадиона" и той ще може да се ползва. Този етап може да се завърши за година и половина до две.
Следващите 8 стъпки включват изграждането на въпросната козирка, реконструкция на западната и на източната трибуна. Там също ще има разреждане на местата. Следват ремонти и на спортните зали, както и разширяване на лекоатлетическата писта за спринтовите дисциплини. Част от ремонта е и реконструиране на зала "Чайка".
Арх. Маринов обяви, че предстоящите ремонти не крият съществени рискове. Най- голямото предизвикателство е изграждането на козирката. Тя ще бъде на отделна конструкция, извън стадиона и на нея ще се закрепи и част от осветлението.
По отношение на финансирането разделянето на обекти, струващи около 7- 8 милиона лева облекчава изпълнението.
Маринов е оптимист, че макар и строен през 1948 година, стадионът има капацитет. Ремонтът ще струва около 50 млн. лева, а ново строителство ще е несравнимо по- скъпо.
По думите му цялостната реконструкция може да се изпълни за 3 години.
Цялото интервю с арх. Маринов можете да чуете в прикачения файл.
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..