Механизмът на Европейската комисия за наблюдение на България и Румания, който беше замислен само за две - три години, но продължава вече 11 години, е безрезултатен.
Ако бъде прекратено действието на този механизъм, той ще трябва да бъде заменен с нещо друго, иначе Комисията би се посрамила, ако каже, че той е бил неуспешен. Въпросът е именно какво ще е това нещо друго.
Това заяви пред Радио Пловдив журналистът от вестник "Сега" Светослав Терзиев. Поводът е, че на 13 ноември Еврокомисията ще разгледа докладите за напредъка на България и Румъния по механизма за сътрудничество и проверка, въведен още с приемането на двете държави за членки на Европейския съюз.
По повод мониторинговия механизъм, изискващ от двете страни да въведат реформи в правосъдните си системи,
Светослав Терзиев коментира думите на говорителя на Еврокомисията, че ще бъдат далтонисти в оценките си, пред вид предстоящото от 1 януари догодина председателство на Румъния на Европейския съвет.
Те не са просто далтонисти. Те напоследък си затварят направо очите и за положението в България, до голяма степен и за Румъния, защото просто Комисията вижда, че е безсилна да промени състоянието в двете държави, подчерта Терзиев.
Той посочи, че в Румъния има наистина съществен напредък в сравнение с България, но там рискът да се получи обратен ход е много голям, защото натискът и съпротивата са силни.
България на практика не помръдва. Тя си е в същото положение, защото - примерно в един от показателите борба с корупцията на високо равнище до сега не е даден нито един резултат. Няма разобличен, осъден високопоставен държавен служител или политик, въпреки че се говори, че тази форма на корупция е масово разпространена и то от години.
Светослав Терзиев обяни, че е важно с какво би могъл да се замени механизмът на наблюдение от страна на ЕК на Блъгария и Румъния. По думите му това би могъл да е механизмът, по който сега се предявяват претенции към функционирането на демокрацията в Полша и Унгария.
Този механзъм е много строг, защото предвижда конкретна санкция - отнемането на правото на глас в европейските институции на провинилата се държава.
Според Трезиев, държава, на която е отнето това право на глас ще е в по - незигодно положение от държава, която е напуснала Европейския съюз. Подобна санкция би означавало практичесто отстравянаве от ЕС, но с голяма загуба на суверенитет, подчерта журналистът.
По повод т. нар. румънски модел той посочи, че в българския политически елит е имало единодушие, че не трябва да се допусне в България да стане както в Румъния - там в затвора отидоха кметове, депутати, министри, които са злоупотребявали с обществени средства.
У нас прокуратурата е самодоволна. Тя е склонна да отчита някакви въображаеми успехи. Ако има някакви успехи, те са в областта на неорганизираната престъпност, заяви Терзиев.
Организираната престъпност се трансформира в управляваща кохорта от политици, независимо от партийната им принадлежност. Те дори взаимно се подкрепят. Продължава да си действа негласният договор: Ние няма да ви търсим сметка, но и вие няма да търсите сметка на нас.
Светослав Терзиев припомни, че България вече е понесла веднъж санкции от еврокомисията - през 2008 година правителството на Станишев покровителстваше лица, злоупотребявали с евросредства в пътното строителство. Тогова България загуби 200 милиона евро. Но правитлестовто се смени и нищо - Борисов дори се радва, че на Станишев спирали евросредствата, а на него ги пускат.
Сегашната Европейска комисия няма политическа воля да уличава в тежки нарушения. Тя повече е склонна да търси емоционална близост с правителлствата.
Виждаме как Юнкер си другарува с Борисов, вместо да му обърне внимание, че много неща не върявт както трябва, коментира журналистът от вестник "Сега".
Цялото интервю на Емил Костов със Светослав Терзиев и в звуковия файл.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..