„Български народни приказки“ и „Под игото“ на Иван Вазов са най-четените български книги от учениците в Пловдив.
На церемония в библиотека „Иван Вазов“ бяха обявени десетте най-четени книги между 400 български заглавия.
За тях са гласували над 4 хиляди ученици от 34 училища. Инициативата е по повод Деня на народните будители.
Учениците от 1 до 4 клас са определили първо място за „Български народни приказки“, следвани от „Патиланци“ от Ран Босилек и „Мили, бате!..Писма на един дакел". Следват:
4. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
5. „Пет приказки“ на Валери Петров
6 „Ние врабчетата“ на Йордан Радичков
7. „Зайченцето Бяло“ на Леда Милева
8. „Приказки“ на Елин Пелин
9. „Приказки“ на Ран Босилек“
10. „Тошко Африкански“ на Ангел Каралийчев
В по- горните възрастови групи - V-VII и VIII-XII клас - най- много ученици са обявили за най - четена книга "Под игото" от Иван Вазов.
Във възрастовата група до VII клас класацията от второто място нататък е следната:
2. „Ян Бибиян“ на Елин Пелин
3. „Патиланци“, Ран Босилек
4. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
5. Български народни приказки
6. „Хитър Петър“ Сава Попов
7. „Немили-недраги“, Иван Вазов
8. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
9. „Измамен“ Станислав Койчев – Стан
10. „Невидим“, Станислав Койчев – Стан
Във възрастовата група до XII клас класацията продължава така:
2. „Бай Ганьо“ Алеко Константинов
3. „Немили-недраги“, Иван Вазов
4. „Тютюн“, Димитър Димов
5. „Стихотворения“, Христо Ботев
6. „До Чикаго и назад“, Алеко Константинов
7. „Железният светилник“, Димитър Талев
8. „Крадецът на праскови“, Емилиян Станев
9. „За кого се сещаш, когато се сещаш за някого“, Константин Трендафилов
10. „Затвори сърце“, Константин Трендафилов
11. „Разкази“, Йордан Йовков.
В кампанията участваха общо 4697 деца и младежи от 34 училища и 10 читалища. Те имаха възможност да гласуват както електронно, така и на хартиени бланки, които пускаха в специални урни в училищните и читалищните библиотеки.
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.
Най-новото заглавие в афиша на пловдивския Куклен театър е постановката „Момо или животът пред теб“ по едноимения роман на френския класик Ромен Гари. Представлението е предназначено за възрастната аудитория. Моноспектакълът е на Димитър Николов-Шаблата, режисьор е Валери Кьорленски. Сценографията е на Томиана Томова-Начева,..
"Присъединете се към нас, и нека заедно преживеем емоцията от премиерата на документалния филм за Милен Цветков!", пишат създателите на новата лента за известния журналист, загинал в катастрофа през 2020 година. След прожекцията на филма ще се проведе среща със създателите на филма и да се разбере повече за заснемането, трудностите и мотивацията..
За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково. Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група..
Среща разговор за първата българска околосветска пътешественичка Анка Ламбрева организират тази вечер Историческият музей и общинската библиотека в Карлово. Поводът за срещата в библиотека „Д-р Иван Богоров“, са 130 години от рождението й. Анка Ламбрева е медицинска сестрапо професия.Тя е първата българка, прелетяла със самолет над Ламанша..