Четирима артисти от различни държави, които живяха 20 дни в Пловдив, ще представят видяното от тях през призмата на социалния пейзаж в Пловдив.
Артистите Елена Апостоловски и Марко Зурак от Хърватия, Анна Рачинска от Полша и Хамди Реда от Египет участват в първата международна резиденция за социално ангажирани артисти, организирана от фондация „Пловдив 2019“.
Срещата с тях е в СКЛАД Тютюневият град на ул. "Екзарх Йосиф" 16.
Пребивавайки в Пловдив, четиримата чуждестранни артисти намират свой фокус по темата за общата отговорност при управлението и въздействието върху благата на града - културни и природни. Знанията и наблюденията си за проблемите и силните страни на Пловдив те задълбочават след срещи с местни активисти и артисти.
Проектът е част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019.
Анна Рачинска - скулпторка и визуална артистка от Полша: Анна превърна очарованието си от старите надписи (някога светещи), разпръснати из Пловдив, в ново послание за преосмисляне на функцията, миналото и ролята им.
Елена Апостоловски - скулпторка от Хърватия: Какво означава споделена отговорност? Какви са проявленията й в ежедневието на един град? Фигурата на Атлас ще разкаже повече за бремето да си/ не си активна част от общността.
Марко Зурак - художник от Хърватия: Какво разказват улиците на Пловдив за местните проблеми? Какъв е потенциалът на уличното изкуство да гради общност? Марко ще представи творба, създадена на улицата съвместно със случайни минувачи.
Хамди Реда - визуален артист/фотограф от Египет: Хамди ще представи 2 свои творения. Едното показва пловдивските тепета през камера обскура. Второто - преживяване на място, което ще ни въвлече в неговото усещане за трудностите в общуването между граждани и организации/ институции.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..