Забавяне въвеждането на електронно гласуване у нас е факт, след като в парламента бе решо отлагането му.
Така ли е наистина, коментира експертът по електронно управление Иво Мирчев. Според него обаче, по-скоро се касае за умишлено бездействие на институциите и липса на политическа воля.
Относно страховете за „пробив“ – няма нищо общо да се „хакне“ примерно сайт и системата за електронно гласуване. Нейната архитектура и технология са съвсем различни, обяснява експертът.
Бави се също и въвеждането на електронно гласуване с чип, а тази идентификация би могла да улесни неимоверно гласуването, посочи той.
Що се отнася до противниците на тази иновация, може да се каже, че конвенционалния изборен процес у нас е толкова дискредитиран, че критиката към електронното гласуване е неуместна, смята Иво Мирчев.
От друга страна, България е уникална по броя население, над 2 милиона души, които живеят извън границите на страната. Тези хора са най-ощетени от липсата на електронно гласуване, защото понякога се налага да изминат стотици километри, за да осъществят физически вот, посочва експертът.
Логично тогава е питането, защо се бави въвеждането на електронно гласуване у нас?
Защото хората, които дирижират изборния процес, няма да могат да го правят.
Това е основната причина за огромната съпротива срещу него, заяви експертът по електронно управление Иво Мирчев.
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..