Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на политическа воля спира електронното гласуване

Защото тези, които дирижират изборите, вече няма да могат да го правят

| обновено на 26.11.18 в 16:25

Забавяне въвеждането на електронно гласуване у нас е факт, след като в парламента бе решо отлагането му.  

Един от най-разпространяванети страхове е, че вотът може да се „хакне“. 


Така ли е наистина, коментира експертът  по електронно управление Иво Мирчев.   Според него обаче, по-скоро се касае за умишлено бездействие на институциите и липса на политическа воля.  

Относно страховете за „пробив“ – няма нищо общо да се „хакне“ примерно сайт и системата за електронно гласуване. Нейната архитектура и технология са съвсем различни, обяснява експертът. 

Бави се също и въвеждането на електронно гласуване с чип, а тази идентификация би могла да улесни неимоверно гласуването, посочи той. 

Що се отнася до противниците на тази иновация, може да се каже, че конвенционалния изборен процес у нас е толкова дискредитиран, че критиката към  електронното гласуване е неуместна, смята Иво Мирчев.

От друга страна, България е уникална по броя население, над 2 милиона души, които живеят извън границите на страната. Тези хора са  най-ощетени от липсата на електронно гласуване, защото понякога се налага да изминат стотици километри, за да осъществят физически вот, посочва експертът.  

Логично тогава е питането, защо  се бави въвеждането на електронно гласуване у нас? 

Защото хората, които дирижират изборния процес, няма да могат да го правят.  

Това е основната причина за огромната съпротива срещу него, заяви експертът по електронно управление Иво Мирчев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01