Наскоро излезе от печат „Публични комуникации в изкуството“ - най-новата книга на професора по комуникации в АМТИИ Любомир Караджов. Текстът вече се радва на одобрението на специалисти и артмениджъри, което потвърждава качеството на утвърдилата се в пловдивската академия школа по PR и реклама в сферата на изкуството.
Изданието разглежда развитието на връзките с обществеността в исторически план и акцентира върху спецификите на изкуството като среда за PR. Анализира превъплъщенията на тази мениджърска комуникация в различни професионални сфери и интерпретира особеностите на „гравитацията между PR-а и PR-а в изкуството“. Авторът увлекателно поднася на читателите изследването си по темата „Изкуство или наука са PR-ът и PR-ът в изкуството“, както и какви са проявленията на изкуството като субект и обект на комуникациите.
Проф. Караджов не отминава и малко коментирания до момента въпрос за отношението „PR, публичност, лобизъм и медиен лобизъм в изкуството“. Верен на научния стил и на журналистическите си умения, авторът представя популярни примери от публикации в българските медии и предлага коментари към тях.
На аналитичен преглед е подложена и рекламата като мениджърски формирана комуникация, както и връзките между реклама и медийно партньорство. Книгата доказва, че съществува социален ареал, където рекламата е облагодетелствана и това е именно рекламата на факти и събития от света на изкуството. Именно този обществен консенсус, който отчита социалната значимост на художествените факти и необходимостта те да бъдат афиширани по специални преференциални условия, е лакмус за зрелостта на едно общество, счита авторът.
За специалисти и читатели от по-широк кръг представлява интерес и онази част от изследването, където се коментират възможностите на изкуства като литературата, киното или музиката да създават рекламни послания, обвързани със стилистиката на съответния жанр, като по този начин се неутрализира традиционната съпротива на съзнанието спрямо рекламните „заклинания“.
Интерес предизвиква и концепцията за синергията на комуникациите в изкуството. Според автора именно професионалното комбиниране на PRи реклама води до онзи симбиотичен резултат, който надгражда индивидуалните им възможности и може да бъде представен с формулата 2+2=5.
Специалистите вече определиха книгата като един от най-сериозните и перспективни текстове, посветени на публичните комуникации в сферата на изкуството у нас.За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..