Позицията споделиха в предаването Емил Мавродиев - който бе част от протеста на родителите на деца с увреждания и Латин Банков- от ръководството на на Съюза на инвалидите в Пловдив.
След като в голяма степен се постигна разбирателство по пакета от спорните закони двамата потвърдиха, че нещата вървят полека лека, има някакво желание, но сме доста далеч от крайната цел и от това, което е необходимо за всички хора с увреждания.
Според Емил Мавродиев едни пари се отпускат, спрягат се един цифри, които са доста големи в бюджета за хората с увреждания, но има и нещо много тънко - въпросът е тези пари къде отиват и за какво отиват. В момента това все още е мираж. Все още няма орган, който да издава тези лични оценки, нещата все още вървят през ТЕЛК, а ТЕЛК е загубена кауза. Ако искате и това, което Петьо спомена на г-н премиера - има закон, който защитава хората с увреждания да не могат да бъдат уволнявани. Само че в един момент този закон се оказа, че е пречка, защото те изобщо не ги наемат на работа.
Солидарен по темата с реалната интеграция е и Латин Банков.
Тази интеграция трябва да започне от достъпността. Много е просто – ако не можеш да отидеш донякъде, ако не можеш да свършиш нещо, ако не е удобно това нещо да се направиш. Ти не можеш примерно, започваме от детската градина, началното училище.
Емил Мавродиев даде пример на недомислие в Пловдив.
Петьо години наред го карам на училище с личния автомобил при условие, че държавата и община Пловдив е "осигурила" транспорт, който да се ползва от такива хора с увреждания – който те взема от вкъщи, кара те на училище и т. н. Обаче какво се случва – детето започва училище в 8 ч сутринта. Първата кола, първият бус, който излиза от гаража с този специализиран транспорт, който общината е осигурила е в 8,20. За какво говорим?
Според Латин Банков самото общество не може да приеме темата еднозначно, защото няма условията хората с увреждания да се докажат на пазара на труда.
Правителството започна да се съобразява, но нямаше необходимия имидж, който трябва да създадем пред всички и да покажем, че наистина можем, че дори и в инвалидни колички да бъдем полезни за това общество, да създаваме един вътрешен брутен продукт, а не само да ни виждат да консумираме бюджета на държавата.
Чуйте разговора в прикачения звуков файл
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..