Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва да се знае делото на Евлогий и Христо Георгиеви

Национален инициативен комитет ще организира честването на 200-годишнината от рождението на Евлогий Георгиев и 195 години - на Христо Георгиев.

Той е учреден в Карлово, а негов председател е карловският кмет Емил Кабаиванов. Програмата за честването на годишнините на най-големите български дарители включва научни форуми, тематични изложби, ученически и младежки инициативи и състезания. Заместник-председатели на инициативния комитет са министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" - проф. Анастас Герджиков, и Петър Ламбрев - президент на Ротари клуб-Карлово.

Братята Евлоги и Христо Георгиеви са хора от национална и международна величина. Освен построяването на Софийския университет, те оставят фабрика в Карлово. Със средствата от нея се построява болницата, поддържат се училищата. Това са хора, които заслужават да бъдат почетени. Тяхното дело трябва да стане достояние на повече българи. Защото те показват – как работейки добре и правейки лично състояние, не го прахосваш, а го оставяш на родината, това заяви в интервю за Радио Пловдив Емил Кабаиванов, кмет на Карлово и председател на Националния инициативен комитет.

Той подчерта, че основната цел е делото на братята Евлогий и Христо Георгиева да стигне до повече хора, включително до ученици, студенти и докторанти.

Тази година ще бъдат връчени за втори път националните награди, които носят имената на братята Евлогий и Христо Георгиеви. Наградите са в няколко категории, а с тях ще се стимулират хора на духа, предприемачи, дарители, обясни Кабаиванов.

Имотите на братята в Карлово са в изключително лошо състояние, призна още той.

Картинката е тъжна, защото едно от основните дарения на братята за Карлово – тъкачната фабрика, е включена в активите на „Карловска коприна“. И бива приватизирана. Това става в началото на 1990 година. Мои предшественици са водили дела, но тези дела са загубени. В момента тъкачната фабрика е собственост на юридическо лице. И състоянието й не е добро. Преди две години с моя заповед създадохме комисия, която предписа какво трябва да направи по сградата. Собственикът две години оспорва тази заповед, но Община Карлово спечели. Очаквам до месец март той да ми представи проект, който е одобрен в Националния институт по паметниците на културата. Ако не започне той, Община Карлово готви също проект. Ще го съгласуваме, ще теглим кредит и ще направим ремонта. Ще ипотекираме сградата и ще искаме собственика да възстанови средствата. Паралелно с това – ние вече укрепваме и възстановяваме вилата на Евлогий Георгиев, която е също възрожденска сграда и се намира в близост до тъкачната фабрика. Голямата ни идея - двете сгради да бъдат използвани за регионални и национални форуми, за изложби и публични прояви, обясни Кабаиванов.

Цялото интервю с Емил Кабаиванов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42
Страхил Делийски

Усещането за нови избори става натрапчиво, кабинет ще има

„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на..

публикувано на 04.11.24 в 10:39

Защо е важно децата да мислят в числа?

Как да използваме икономическото мислене в образовнието и възпитанието на децата? На тази тема посвещаваме третия сезон от подкаста. Системното образование боксува, когато трябва да помогнем на децата да взимат решения в несигурна и динамична среда. Ако обаче сте активни и отговорни родители, може да запълните този пропуск. Като бонус, като..

публикувано на 04.11.24 в 10:00

Всеки човек и всеки народ е буден за различни идеи

„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..

публикувано на 01.11.24 в 17:13