Да се въведе национална програма за рехабилитация на педагогическите специалисти, предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и предприемат редица дейности за нейното създаване. Мотиви за това са влошеното здравословно състояние на учителите, повишеният стрес и опасността от т.нар. професионално изгаряне, познато като бърнаут. Негативно влияние върху здравето на педагозите оказват и големите отговорности, безбройните изисквания и прекомерните обществени очаквания. От Министерството на образованието и науката декларират готовност за разработването и осъществяването на такава програма.
У нас все още няма никаква подобна програма за учители, а в Европа има много добри практики за т.нар. компенсаторни механизми към изтощаващия труд на учителя, коментира председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. По думите му новата програма у нас трябва да осигури поемането на разходите за рехабилитация на учителите в различните бази в страната и да прерасне в цялостна политика.
Последните изследвания на Националния център за обществено здраве и анализи сочат българският учител е далеч по-болен от европейския си колега, а това още повече ни мотивира да помислим за нашите педагози, допълни Петров. Той препоръча на здравното министерство да направи конкретно национално изследване за ефекта на бърнаут сред учителите, като подчерта, че седмичното им натоварване достига 55 часа, а това води до изхабяване.
Натоварването за педагозите след 50-55 години трябва да е значително по-малко или да ползват една година за релакс и рехабилитация. Освен това, при по-възрастните учители, има и страх от сблъсъка с дигиталното поколение, допълни синдикалистът.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..