Да се въведе национална програма за рехабилитация на педагогическите специалисти, предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" и предприемат редица дейности за нейното създаване. Мотиви за това са влошеното здравословно състояние на учителите, повишеният стрес и опасността от т.нар. професионално изгаряне, познато като бърнаут. Негативно влияние върху здравето на педагозите оказват и големите отговорности, безбройните изисквания и прекомерните обществени очаквания. От Министерството на образованието и науката декларират готовност за разработването и осъществяването на такава програма.
У нас все още няма никаква подобна програма за учители, а в Европа има много добри практики за т.нар. компенсаторни механизми към изтощаващия труд на учителя, коментира председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. По думите му новата програма у нас трябва да осигури поемането на разходите за рехабилитация на учителите в различните бази в страната и да прерасне в цялостна политика.
Последните изследвания на Националния център за обществено здраве и анализи сочат българският учител е далеч по-болен от европейския си колега, а това още повече ни мотивира да помислим за нашите педагози, допълни Петров. Той препоръча на здравното министерство да направи конкретно национално изследване за ефекта на бърнаут сред учителите, като подчерта, че седмичното им натоварване достига 55 часа, а това води до изхабяване.
Натоварването за педагозите след 50-55 години трябва да е значително по-малко или да ползват една година за релакс и рехабилитация. Освен това, при по-възрастните учители, има и страх от сблъсъка с дигиталното поколение, допълни синдикалистът.
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...