Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си научим урока за анализ и управление на риска

След разминалия се взрив с пропан - бутан  в Пловдив, липсата на жплинии застрашава ли националната сигурност? Позиция на военния експерт Велизар Шаламанов, бивш военен министър и до скоро директор по комуникация и информация  в централата на НАТО в Брюксел.

Всяко повишаване на сигурността има своя цена и трябва да бъде платена. Превенцията изисква инвестиции. Когато имаше  Държавна агенция гражданска защита, 10% от парите за възстановяване при бедствия и аварии отиваха за превенция. Те се реализираха чрез проекти в БАН и университетите. Това решително подобри управлнието на риска. Една добра практика, която трябва да бъде приложена във всички сектори, където се оперира критична инфраструктура. Това е препоръката на НАТО, решението на ръводителите на страните от НАТО за понишаване устойчивостта на такъв тип критични системи.

За съжаление много неща у нас остават на книга, с пожелателна форма. Има стратегия за сигурност, където ясно е казано, че трябва да има научна програма в сферата на сигурността и отбраната. Трябва да бъдат изследвани всички рискове, да бъдат оценени, да бъдат планирани варианти за смекчаване на тези рискове, както и за управление на последиците. Всичко тава трябва да бъде финансирано и тренирано.

Продължават сериозните инциденти. Сега ще бъде създадена Агенция за безопасност по пътищата. Има и други методи, те включват преди всичко инвестиции в превенция, анализ, изследвания и ангажиране на научния потенцииал за предотвратяване на тези събития. Това е въпрос на зрялост в една държава. Ние можем много да научим от съюзниците си в НАТО. Във всички развити страни има създаден такъв механизъм за анализ и управление на риска, за привличане на научната общност. Това не е въпрос, който може да бъде решен от функционалната администрация. Този урок трябва да бъде научен в България, да използваме тези модерни методи за намаляване на риска.

В момента НАТО създава каталог на всички железопътни трасета, които да бъдат оценени по изискванията за превозване на необходимата техника. Тези каталози ще наложат сериозни промени и инвестиции в България.

Инетервюто на Галя Митева с Велизар Шаламанов е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54