Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коалиционната несигурност води до парламентарна агония

Поведението на „Воля“ и нейния лидер Веселин Марешки могат да бъдат оприличени като „буря в чаша вода“. На тях много им се иска да играят по-активна роля в Парламента и гласът им да се чува повече, за да се изтъргува. Това обаче не се получава, заяви политологът доц. Иво Инджов.

По думите му, парламентарното присъствие, демонстрирано с отсъствие, се превръща в български патент.  

Да не забравяме, че през минали години по този път са вървели и други формации.  През 2013 г. ГЕРБ, току що взели най-много гласове на изборите, но останали отвън властта, поради новата управленска конфигурация, заложиха на същия стил на поведение.

Два проблема съществуват в сегашната ситуация. Легитимно право е на БСП да остава извън Парламента, но досега тя не успя да генерира съществена подкрепа за политиката, която предлага и за критиките си към ГЕРБ. Управляващото мнозинство, действайки на принципа „стъпка напред, две назад“, на  ревизия и контраревизия на взети вече решения, се съобразява  много повече с общественото мнение като цяло, а не -  с политическия натиск от страна на основната опозиционна сила.

„Воля“ на практика не са излезли и няма да излязат от Парламента. Там има очевидни зависимости, които не позволяват радикални действия. Излизането им би довело до задълбочаване на парламентарната криза и евентуални предсрочни избори, при които „Воля“ би изпаднала извън Паралмента.

Всичко казано дотук, потвърждава тезата, че Парламентът се намира в агония.

Създава се впечатление вече няколко пъти, че ГЕРБ са зависими от ДПС, че управляващите вече  не разчитат на  коалиционните си партньори – патриотите, а търси преки договорки с ДПС и дългосрочното им оставане във властта зависи от партията, зад която  стои Ахмед  Доган.Публична тайна е, чеДПС консумират властта си и в опозиция.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21