Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки случай е индивидуален, апокалипсис с пенсиите няма

На този етап става въпрос само за хипотези. Нито една пенсия от началото на годината все още не е отпусната, за да могат да се правят преценки как ще действат новите правила. Това по никакъв начин не касае и получаващите досега пенсии, а само тези, които предстои да се пенсионират през следващите години, подчерта  председателят на  социалната комисия в НС д-р Хасан Адемов.

По думите му, промяната на формулата за изчисление засяга индивидуалния коефициент с идея за по-голяма обвързаност между  размера на пенсията и осигурителния принос.  За размера на пенсията обаче имат значение не само индивидуалният коефициент, но още и годините  трудов стаж, осигурителният доход, растящият всяка година осигурителен доход за страната.

За тези 31%, които в новия анализ на НОИ заявяват, че биха могли да получат по-нисък индивидуален коефициент, все още не означава, че  бъдат с намалена пенсия. Тя е продукт на няколко компонента.

Всеки случай е индивидуален и не може да се прехвърлят върху кохорти решения, взети в края на миналата година. Синдикатите заявяват, че няма проблем, но моят скромен въпрос е защо тогава предлагат промени в законодателството? Това издава неубеденост и  неувереност, в това, което бе прието по тяхно настояване.

За да отпадне притеснението, трябва да се върви в посока на това, което подсказа управителят на НОИ. Индивидуалният коефициент да се изчисли и по двата начина и да се вземе предвид по-благоприятният за съответния пенсионер.

Д-р Адемов подчерта още, че ако бъде предоставено право на избор със законова поправка, на хората трябва да бъде даден гратисен период около 5 години, за да се успокои напрежението и изолират злоупотребите с отчитането на трудовия стаж и осигуровките.  

Бъдещето на пенсионния модел е свързано с демографската картина, със състоянието на пазара на труда и на икономиката. Не можем да бъдем обаче с апокалиптична прогноза за състоянието на пенсионната система, защото зад нея стои държавният бюджет. Участието му през последните години от 2015 до тази година намалява с около 700 млн лв, което говори, че нещата не са толкова тревожни.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл:  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35