Пакетът „Мобилност“ влиза в понеделник отново в дневния ред на Европарламента. Председателят на Съюза на международните превозвачи с голяма транспортна компания в Пловдив Ангел Траков заяви пред Радио Пловдив, че ходът на евродепутатите в последния момент е бил очакван от тях.
На ход са нашите евродепутати и държава, защото става дума за политическо решение. Превозвачите и работещите са отчаяни и готови на крайни мерки. За нас е достатъчно притеснително, че все пак в парламента идната сряда ще се гласуват някои текстове, които ние не знаем какви ще бъдат. Ставаме свидетели на едно законодателство, което е много несправедливо. Прокарва се документ, който разделя Европа на Източна и Западна, на бедни и богати, което е прецедент за Европарламента.
Той подчерта, че това са дискриминационни мерки и ако сега посягат на транспорта, предстои да се приложат подобни мерки и в други сектори в икономиката. Превозвачите ни са в непрекъснат контакт с българските евродепутати и с транспортния министър Росен Желязков, с когото вече са разговаряла.
Истината е, че сме много слаби в Европарламента. Това, което правят политиците ни е максимумът, който могат. Надявам се дипломацията ни да се задейства на още по- високо ниво.
Има различни лостове и стратегии, които могат да се приложат, ако започне обсъждане на текстове в пленарна зала. Не съм политик, не съм наясно с политическите инструменти, но се надявам да се приложат.
Той заяви, че в момента се подготвя протест на българските превозвачи на 27-ми март в Страсбург. В него ще се включат и други източноевропейски транспортни фирми. Ще протестираме и ще призовем сънародниците ни да ни подкрепят. Хората са готови на крайни мерки, чуват се много страшни неща като палене на камиони, референдум за излизане от ЕС, защото браншът е отчаян.
В събота в Пловдив ще се проведе отчетно-изборно събрание на Съюза на международните превозвачи, на което също ще се обсъди пакетът „Мобилност“. Траков не изключи и организирането на протести в страната срещу предлаганите рестрикции.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..