Иновативната идея на Димо Иванов беше оценена с най-много точки от журито и получи първата награда от 7000 лева от заместник-кмета Георги Титюков.
„Благодаря на Община Пловдив за възможността да участваме в този конкурс, както и на Търговската гимназия за доброто обучение, което получихме за управление на бизнес“, заяви развълнувано победителят.
Ако начинанието ни е успешно, ще разширим производството за освен за чаши и лъжици, и за всички производни, които се правят от пластмаса, заяви в разговор за проектите, идеите и за това, какво се крие зад тях, 24-годишният победител.
Той подчерта, че наградата е споделена с неговия партньор Станислав Стоянов, без когото проектът не би станал реалност.
Това, което наклони везните бе, че искахме да създадем нещо, което не само че създава добавена стойност, но и не вреди на околната среда. Направихме прецизни изчисления и най-големият ни кос е директива на ЕС, забраняваща употребата на пластмасови изделия, която влиза в сила от 2020 г.
Идеята е да се създаде продукт, много подобен на пластмасата, но много бързо разградим, когато е изхвърлен в околната среда. Главната суровина е картофено нишесте, което в комбинация с глицерол, когато премине термична обработка, създава нещо като пластмаса, която се разгражда.
Второто място и 4000 лева спечели Марчела Апостолова, чийто проект е за интерактивни тениски с мобилно приложение за добавена реалност. Върху тениските ще има отпечатани авторски модели на забележителности на града. В самата щампа има маркери, които при сканиране на тениската на телефона ще се появи триизмерен модел на съответната забележителност с текст на английски, български и френски език.
Двете трети места спечелиха проектите за мобилна автомивка във всяка точка на града, където се намира самият автомобил, и за създаване на споделено пространство за учене.
За благодарност за организацията на конкурса за десета поредна година от името на всички участници беше връчен специален плакет за принос и за насърчаването на младите хора в град Пловдив на заместник-кмета Георги Титюков.
Специалната награда от 500 лева на ротари клуб „Пловдив Филипопол“ получи Гергана Кирева за създаване на художествено ателие „Арт релакс“ .
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..