Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото няма култура за контрол на политиците

95% от всички проблеми на България изобщо не се коренят в Конституцията. Те се решават с подконституционни норми и с изпълнението на тези норми. Ние приемаме понякога  съвсем не лоши закони, но след това не ги изпълняваме. Това е големият проблем на България вече повече от 30 години. Това заяви Александър Каракачанов , създател на  „Зелената партия“, депутат от ВНС, сега преподавател по философия и политология. 

Той подчерта, че  в обществото все още липсва достатъчно политическа култура и то не може да си контролира политиците.

 Обществото не знае какво иска в много случаи, защото иска „нещо по-добро“, но какво точно -  не знае и не може да  го поиска от политиците, които правят, какво си поискат. Това заяви Александър Каракачанов , създател на  „Зелената партия“ и депутат от ВНС.

По думите му, всички са виновни за това, което се случва в България, но в различна степен. Най-виновни са тези, които са отгоре, а тези, които са долу, ако си мислят, че не са виновни, грешат.

Преходът е преразпределение на политическия и икономически ресурс в държавата. Проблемът с прехода е много прост. Трябва да направим така, че основните ресурси в обществето да бъдат преразпределени у по-голяма част от хората. Тоталитаризмът не даваше възможност на  хората да имат интерес да работят и цялото общество така да се развива. Голямата грешка на нашия е преход  не е в това, че се опитахме да преразпределим тези неща на повече хора, а че не можахме да го направим.

От 15 години в държавата върви  нов процес на монополизация. Преди, ако държавата имаше монопол върху собствеността, можехме да я управляваме, а сега – не сме в състояние.  Виждаме как отвсякъде се раждат монополисти -  явно и скрито, защото политиците на определени постове ги подпомагат. Това кара държавата да оре. Големият проблем на прехода е, че не накарахме тази собственост, която раздадохме на хората, да заработи.

По думите на Каракачанов, вината на неговото поколение е, че днешните ученици завършват средното си образование полуграмотни.  Те  са информирани, но лошото е, че са информирани за неща, които не са съществени. Състоянието на образованието е сериозен проблем на държавата. 

Чуйте повече от звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21