Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрият живот - само при справедливи институции

Налице е стесняване на времевия хоризонт. Преди имахме обозрими надежди и планове, докато сега гледаме повече да се ориентираме към настоящето като потребление  на блага, развлечение и удоволствия. Хората не се интересуват толкова от изграждането на далечно бъдеще, в което да си правят дългосрочни планове. Това е част от общото време, в което живее човечеството, заяви културният антрополог доц. Валери Личев.

По думите му, обществото се сплотява в кризисни времена. Един от механизмите за това е общият враг по време на войни. Политиците използват такъв митологически похват, какъвто има в приказките, и когато няма такъв общ политически враг, политиците се мъчат да го измислят.

Раздухването на скандалите, създава усещането за хората, които навлизат в политиката, че са едни и същи още от времето на Големанов.

Още Монтен казва, а след това и Тургенев го цитира в „Бащи и синове“, че не бива да пипаме основанията на обществата. А иначе онова, което се издига върху  основанията, задължително трябва да бъде поддържано и това включва и някакво реставриране отвреме навреме.

Сега има шансове за преразпределение на силите в политическото пространство, но да се изтъкват някакви нови стратегии или визии, опитват само някои от партиите, като ВМРО и „Атака“, които правят опит  да издигнат някакни отговарящи на очакванията на времето каузи. БСП също се опитва да издигне искания за радикални промени, но едва ли ще повлияят на сериозната реконструкция на основанията, върху които е заложено обществото ни.

Не виждам  някой от политическите играчи да предлага реконструкция на основите – да съборим като нихилистите сградата на обществото, че да я издигнем отново по-здрава.

Съвременният живот изисква по-малко обременяване.

Добрият живот е осъществим само в общество със справедливи институции.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21