Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Върви, народе възродени" звучи днес в Пловдив

С литийно шествие, посветено на Светите братя Кирил и Методий, едноименната Хуманитарната гимназия "Св.Св.Кирил и Методий" започва тържествата, посветени на празника на Първоучителите в Пловдив. Освен шествието днес, училището отбелязва патронния си празник с шествие  и на 24 май.

  Шествието днес тръгва  от гимназията до бронзовия барелеф на Братята в Стария град. 

Църковният празник на Светите братя е на 11 май , но традиция  е  Хуманитарната гимназия, да  го отбелязва на 10 май,  заради идеята , това да бъде възстановка  на началото на тържественото отбелязване, когато на тази дата   в църковния храм с шествие  е оставяна да пренощува  икона на Кирил и Методий, поясни директора на гимназията Соня Киркова.  

Начело на литийното шествие е  гимназиалната икона на Св.Св. Кирил и Методий , с която шествието ще стигне до барелефа на Братята в Стария град, пред който се полагат  венци и цветя, защото там е било Епархийското класно училище, където за пръв път във възрожденската епоха празникът на Кирил и Методий е отбелязан официално в Пловдив на 11 май.  1851 г. 

 

През същата година училището се сдобива с нова сграда, известна като Жълтото училище в Стария град.[2]  Възрожденската история на страната се преплита с тази на пловдивската гимназия „Св.Св. Кирил и Методий“. От класните стаи на училището тръгват към науката, историята, културата и обществения живот много видни българи. Сред тях са Васил Иванов Кунчев (Левски), Иван Вазов, Пенчо Славейков, Любен Каравелов, Тодор Каблешков, Димчо Дебелянов, проф. Асен Златаров, Панайот Пипков, Борис Дякович. 

Сред учителите се отличават Йоаким Груев, Христо Г. Данов, Димитър Благоев, Петър Зографски, Златю Бояджиев, Светослав Обретенов, Иван Мърквичка и много други. Спомоществовател и дарител на училището преди Освобождението от 1878 г. е възрожденецът Душо Хаджидеков. 

Соня Киркова припомни дългата история на Хуманитарната гимназия , която е наследник не само на Епархийското класно училище, но и на т.н Жълто училище в Стария град, но  и на Пловдивската мъжка гимназия, открита на 20 октомври 1885 г.  от княз Александър I Батенберг.  В този период училището дава на България шестима министър-председатели,  учителите Петко Каравелов и Андрей Тошев, възпитаниците на гимназията Константин Стоилов, Иван Евстратиев Гешов, Пейо Яворов, през класните стани на училището минавта личности като Левски и Вазов.

От 1996 г. е възстановено оригиналното име на най-старата гимназия  „Св. св. Кирил и Методий“ и училището се нарича Хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“.  

                                                                           

Днес трудно можем да се съизмерим с тези личности, но се опитваме да запалим искрата и с това шествие.

Чейте в звуковия файл интервюто със Соня Киркова директор на Хуманитарната гимназия "Св.Св.Кирил и Методий" в Пловдив и химна През 1892 г. Стоян Михайловски написва "Върви народе възродени..."., написан през 1892г. от Стоян Михайловски , а през май 1901 г. Панайот Пипков пише  и музиката към текста и песента се превръща в български училищен химн.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18