Определено най-големият празник за любителите на хубавите книги се случва по време на фестивала „Пловдив чете“, който тази година отбелязва своето 17-о издание. Голямата разлика спрямо миналогодишните форуми е, че Алеята на книгата не е ситуирана до Пощата, както беше през годините, а се намира на Малката Главна – от Информационния център и Джумаята по протежение до Халите.
30 издателства имат свои щандове под шатрите в Алеята на книгата и вече посрещат своите читатели, като се молят само за сухо време. Новото място на Алеята има своите плюсове, но и своите минуси – твърди Гери Георгиева, организатор на феста от „Жанет 45“:
Хората имат различни интереси и разностранни вкусове по отношение на литературата. Но на Алеята на книгата могат да бъдат задоволени всякакви желания – от детска и историческа литература, през чиклит и булевардни романи, преминавайки през класика като Достоевски и Балзак и стигайки до фентъзи романите и дори книгите-игри.
Хората търсят различни неща, но са доволни, че много книги са съсредоточени на едно място, и то на открито, на въздух, при това под сянката на липите – споделиха организаторите.
Издателство „Клевър бук“ е специализирано в детските книги и пособия. Управителят му Методи Атанасов разкрива палитрата от книги, които предлага на Алеята:
„Картите пъзел „Бебета животни“ най-много вървят при нас, а така също и другите книги са тези, които спечелиха наградата „Бисерче вълшебно“ тази година – „Разхвърляната Мими“ и „Искам, искам“.
Традиционно, през последните десетина години тук е и издателство „Атеа“, чийто управител Делян Илиев разкрива наблюденията си върху интересите на читателите.
„Най-новата ни книга е за човешкото тяло „Илюстрован атлас“. От нея читателите могат да узнаят всичко за органите в човешкото тяло и за това как изглеждат те. Историческата тема също е водеща – предстои ни да издадем книга за Раковски, книгите за царете продължават да си вървят“ – споделя Илиев.
И все пак, най-важното не са отстъпките, най-важна е любовта към книгите – припомня Гери Георгиева.
Официалното откриване на форума „Пловдив чете“ е довечера от 20 ч. с концерт на Античния театър, където ще бъде връчена и наградата „Орфеев венец“ на български поет за цялостно творчество и заслуги.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..