Интересът към българските земи в Античността непрекъснато нараства. Нарастват обаче и усилията да се спекулира с тях и да се фалшифицират исторически събития и факти, заяви тракологът от БАН проф. Ваня Лозанова.
Винаги има и опити за самоизява и желание на научните форуми по темата да се заяви нещо, което шокира аудиторията, въпреки че не е вярно. Нашето общество трябва да свиква с фалшивите новини и да отделя чистата наука от усилията за спекулация с нея.
Моето усилие е свързано с изследване на писмените форми на комуникация в древна Тракия и то в Предримската епоха. Исках да се противопоставя на опити за спекулация в тази област на тези, които не знаят, че гръцките букви са първообраз на някои от кирилските букви в нашата азбука и се опитват да заблудят обществеността, че едва ли не са открили тракийски знаци. И че кирилската азбука е изобретена от Орфей и т.н.
Системата на писмено комуникиране в Древна Тракия е чрез гръцки букви, дори чрез гръцки думи и словесност. Това не е страшно и не означава, че древните траки са били неграмотни. Но нека не пренасяме нашите представи за грамотност към древността. Напротив, четейки Стария завет, научаваме, че такава велика личност като Давид, също не е можел да пише. Не е било нужно, щом е имало кой да пише.
Всички форми на писане – на тракийски език чрез гръцки букви, каквито са голям брой надписи от остров Самотраки, са интересен документ за това, как се комуникира в Древна Тракия. Надявам се, че убедих публиката в това, че най-чесдто използването на писмени форми за комуникация са в рамките на религиозните отношения между хората.
Науката непрекъснато ни изненадва с новости. но за какво е тя, ако не можем да я споделяме с хората, които имат интерес към нашата древност.
Повече чуйте от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..