Докато в дневния ред на Европа в момента са преговорите по избора на лидерските постове в Европейската Комисия, Парламент и Съвет, гражданите подреждат в свой порядък проблемите, които очакват да бъдат решени от депутатите, за които са гласували. В предаването "Ден след ден" срещата е с двама души, които развиват бизнес.
Той управлява голяма фирма. Тя се е сам шеф и сам изпълнител. Сферите им на дейност нямат нищо общо – неговата е свързана с транспорта. Нейната – с естетиката. Общото между двамата е, че от години са излязли от България и развиват бизнеса си в Барселона. Ненчо Алексиев е спрял на пауза работния си график за няколко часа, за се срещнем в центъра на града и да говорим за предизвикателствата пред Европа след последните избори за Eвропейски Парламент и може ли гражданската активност да ги реши.
Ако говорим за Европейски Парламент, за състоянието на Европа, то е очевдино, че досегашният ЕП не направи това, което трябваше да направи. Беше много добра идеята, тръгнаха нещата добре, но корупцията, борбата за власт и влияние, националните интереси на по-големите държави да се наложат над по-малките, доведе до доста неефективна и неправилна политика на ЕС. Това приключи с приключването на този мандат. Дано новите депутатите да си вземат поука и да работят с по-голямо съзнание.
Ненчо Алексиев смята, че ако няма ново лице ЕП, няма да го има. Вижте какво сатва с Англия, страна, която си тръгва, защото губи смисъла да стои в този ЕС, кйто иска само пари и не допринася за никакво обединение и благосъстояние.
Той припомня неуспешното развитие по Пакета Мобилност. И пита дали някой е потърсил отговорност на депутатите, заради които той е останал "несвършена работа", по думите му. Ако новите депутати сервилничат на големите държави и политици, а не гледат интересите на сосбствеата си държава, ще приключим. И това ще е пагубно за държавата, обяснява.
Според него националистически настроените партии могат да изиграят положителна роля ЕС "да се изчисти от всичката кал, която има в него и реално да тръгне да си върши работата, да създава закони, които ни обединяват, а не ни разединяват." Трябва да сме оптимисти, казва още.
Оптимизмът е в основата на името на другата българка, с която се срещам в сърцето на Барселона. На метри от Саграда Фамилия Любимка Мъдрова дели общо студио за естетика с друг българин. А въпреки че живее и развива бизнеса си тук, бившата медицинска работничка в Пирогов не губи интереса си към България и процесите в нея.
Аз обожавам страната си. Трябва да кажеш "аз съм българин" първо. И после гражданин на ЕС. Ако някой ме попита, никога не бих си подала документите за испанско гражданство, може би защото сега вече няма нужда.
Любимка е категорична, че хората могат да влияят на политиците с вота си. Но се пита защо се променят, когато бъдат избрани. Ако тези хора, които ние ги наричаме политици и те ни служат, имат някаква колаборация с нас… Но тези хора се променят страшно много, не зная защо. Толкова ли е сладко това материалното? То е временно! Но всички казват, че това е отмряло и е глупаво.
Любимка е гласувала на европейските избори заедно със свекър й, който е на 90 години. Смята, че е предизвикателство да се изравнят административните процедури навсякъде и това, което тук е постигнала с проектите си, да може да го прави по същия път, в Белгия например.
Интеграцията и за двамата отдавна е приключила. Те отдавна имат самочувствието на европейци - такова, каквото смятат, че трябва да имат всички българи, за да отстояват интересите си.
До какво ще доведе напрежението между Европейския съюз и Доналд Тръмп прогнозира в програма "Точно днес" Димитър Георгиев, финансист и анализатор на международните пазари. Според него президентът Тръмп е в центъра на събитията повече от вякога и повече от всякога пазарите зависят от това, какво ще реши той. И всеки ден е различнен. " Днес се..
При кабинета „Желязков“ виждаме една реална коалиция, а не сборен механизъм от формации, какъвто беше т.нар. сглобка. Действията между политическите играчи в правителството са по-устойчиви и синхронизирани, което дава възможност да мислим, че кабинетът ще изкара по-дълго от този на Денков. Това коментира политолога Светлин Тачев от Агенция..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..