Агресията в юношеската възраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в училище или т.нар. булинг. Страшно е, защото този тормоз вече се утвърждава като модел на личността и на поведението на децата насилници. А от друга страна мачка и се отразява психически на децата, които са жертва на такъв тормоз. И възрастните трябва да задължително да реагират, коментира в интервю за Радио Пловдив психологът Иван Игов в днешния Световен ден срещу тормоза в училище.
Отделни училища в Пловдив отбелязват всяка година този ден. Инициативата в последната среда на феруари е започнала в Канада преди повече от 10 години. Сързва се дете от бедно семейство, което нямало какво да облече за училище и тръгнало с розово поло на сестра си. Това предизвиква тормоз и нападки срещу детето. На другия ден приятели, с помощта на родителите му, събират пари и купуват розови фланелки за целия клас, за да покажат солидарност.
Това е начинът за справяне с тормоза в училище. Тези, които проявяват насилие са двама-трима. И те трябва да разберат, че мнозинството е против тях. Когато накараме така нареченото мълчаливо мнозинство да се обади и да вземе отношение, насилниците ще видят, че са малцинство и техният модел не работи. Всъщност това се отнася и за цялото ни общество като възрастни. Ако мълчаливото мнозинство продължи да мълчи, но насилниците ще продължат, каза Игов.
Жалко е, че не се справяме. Обикновено реагираме спрямо децата насилници с насилие и така им показваме как точно се прави това, което те правят. И в края на краищата си отглеждаме следващо поколение насилници, отбеляза още психологът Иван Игов като допълни, че има много голямо закъсение в тази насока и е крайно време да се работи по правилния начин, тъй като всеки ден има случаи на агресия по пътищата, насилие в семейството и тормоз в училищата.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
Може ли да се окажем в поредната режисирана политическа криза преди приемането ни в еврозоната? Според политолога Любомир Стефанов това, което което ще се случи по време на вота на недоверие, отново ще бъде облечено под формата на аргументи, а по същество ще бъде голословен популизъм. "Съдейки по капацитета на народните представители, които..
Регионалният център по трансфузионна хематология в Пловдив получи дарение Мобилен пункт за кръводаряване от кампанията „Аз Вярвам и Помагам“. Новото превозно средство е напълно оборудвано с модерна апаратура, позволяваща провеждането на кръводарителски акции при пълна автономност – навсякъде и по всяко време. Директорът на кръвния център д-р..
Единствената в България катедра по история на литературата и сравнително литературознание към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества 30 години от основаването си с международна конференция. Надсловът на форума е „1001 нощ“ по идея на създателката на катедрата професор Клео Протохристова. Според нея знаменитият сборник с..
Горещо ще бъде времето и тази година през юли съобщи в програма "Точно днес" Мариана Попова, синоптик в Нацианалния институт по метеорология и хидрология. Според месечната прогноза очкваните горещини са за над 40 градуса. Обичайно за месеца тръгваме с горещо време. Така ще бъде и през повечето дни от месеца. Температурите са доста високи...
Професионалната гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ - гр.Пловдив има водеща роля в професионалното обучение, успешно внедрява дуалната система на обучение и получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Основните приоритети на училището са..