За 26 годишната Ивана Говедарска без преувеличение може да се каже, че е закърмена с музиката. Дядо й, известният хоров диригент проф. Христо Арищиров, запалва в нея от съвсем малка любовта към българските песни. И досега помни, че още преди да тръгне на училище, всяка вечер двамата пеели „Лека нощ и лек сън“. И не си е представяла, че може да заспи, без да са попяли заедно. Записват я в НМУ „Любомир Пипков“ в София и съвсем естествено завършва бакалавърска степен в МА „Панчо Владигеров“ в класа на професор Иван Дреников. Днес Ивана не само музицира и преподава пиано, а и сама застава пред деца, за да дирижира изпълненията им.
Допреди по-малко от година повечето от децата, които сега изпълняват химна на първоучителите Св. Св. Кирил и Методи, не просто не го знаели, а не можели да пеят нито една българска песен. Причината е, че или са родени, или от малки живеят в Барселона с родителите си. Някои от тях трудно говорят дори български език. Миналата есен имат шанса за първи път в 10 годишната история на неделното българско училище в града да учат музика. И тук пътищата им се пресичат с този на младата пианистка.
Вече в Барселона съм 3 години. Дойдох тук, тъй като преди около 5 години се запознах с моя професор по пиано и той ме покани да направя магистратура. Направих магистратура, хареса ми, исках да остана и започнах да търся най-различни начини това да се случи. Отвори се място в Българското училище за вокален педагог, аз кандидатствах и бях много щастлива, когато ме избраха да поема тази длъжност. И така, вече трета година преподавам. Идеята беше да запознаем децата с български песни, които повечето от тях, за съжаление, не познават. И успяхме за една година да подготвим един набор от много български песни, детски, разбира се. Започнах с песента "Дъга" на Виктор Чучков, на мен ми е много на сърце тази песен, децата я харесват. За мен е много важно всеки път, когато избирам песните, децата да ги харесват.
За края на учебната година заедно с учениците си, Ивана избира песните "Детство мое" и "Химна на Свети Свети Кирил и Методий". Изпълнението им спечелва бурни овации на тържеството.
Много се вълнувам и съм много шастлива, че имам възможността да бъда част от това нещо, да бъда до тях в този етап от техния жиот. Защото някои от тях трудно говорят български. И предизвикателството, което се поставя пред мене - да ги науча на тези песни, да ги запозная с тези песни - е огромно, но в същото време, когато накрая видя на концерта техните очичките, които ме гледат и само чакат с огромно желание да започнем да пеем, е неописуемо!
От тази есен Ивана Говедарска има намерение да запознае българчетата в Барселона с фоклорната музика на страната ни, както и с интересни факти за българската музика. А за живота си тук и връзката си с България споделя:
Да, има много неща, които са различни от България, със сигурност. Хората ценят изкуството, ценят музиката и това се усеща. Моята професия е свързана с много пътувания и аз още от малка съм пътувала в доста различни страни по света. И бих казала, че аз винаги съм се чувствала европейка и не мога да определя, че от момента, в който дойдох в Барселона, се чувствам по-европейка. Не. Аз се чувствам гражданин на света, ако мога така да го определя. В същото време винаги ще си остана българка.
Изложба „Градът и Левски“, която се открива тази вечер в художествената галерия в Карлово, представя селектирани творби от фонда на галерията. Те са в областта на графиката, живописта и скулптурата. Експозицията е посветена на 19 февруари, деня на гибелта на Апостола на свободата, който в родния му град се отбелязва с редица възпоменателни..
"Стени" - така нарекоха първия фестивал за европейска солидарност организаторите в София и заразсъждаваха "що е то европейска солидарност". И като как ще се случи, че национализмите и популизмите вече строят нови стени. Когато греховете на Европа все още не са забравени, а и различните културни "наследства" трудно предлагат единство. Проф...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 2 5 . 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги): Ярослав Хашек. Приключенията на добрия войник Швейк през световната война. 909 стр., тв. к., 6А, Захарий Стоянов, 2025. Даворин Ленко. Психопорно. 376 стр., 5А, Колибри, 2025...
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..