Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият здравен модел е нахвърляне на полуготови идеи

Трябват финансови анализи, защото 8% вноска едва ли ще са достатъчни

Как фонд може да набере доверието на 1 млн. пациенти и те да се здравноосигуряват в него, при все че здравната вноска е 8%, как ще демонополизираме Касата, говорим с д-р Мими Виткова, бивш здравен министър, сега председател на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволното здравно осигуряване. 

Д-р Мими Виткова каза: Това което наблюдаваме днес в здравеопазването е резултат на над 20 години реформа.Трябва да си отговорим на въпроса какво ни донесе тя. Единодушни сме почти всички, че не получихме нищо добро, защото решихме, че здравеопазването е пазар и го докарахме до сергия. Вместо знание и развитие на медицинската наука и на организацията на системата, то ние се занимаваме само с пари и конкуренция. Станахме единствена страна в Европа, където доплащанията от джоба на гражданите са най - високи, или 50% от общите разходи, в Европа тези разходи, които се доплащат са 15%.

Днешната здравна вноска 8%, която не е достатъчна, тя няма да постъпи в цялост в системата, а трябва да се изгради гаранционен фонд за новите осигурителни дружествата, както има при Гражданската отговорност. Негова задача е да се предпазят от фалит остиурените лица, ако някое от дружествата фалира. 1,600-1,800 мл. са гражданите, които си плащат сами здравните вноски, как ще се наберат тези 1 млн. не е ясно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57