Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отказът от машини не е добър сигнал за изборния процес

Машинното гласуване беше въведено с цел да подобри изборния процес в две посоки, от една страна, да се преодолее съмнениято за фалшификация и  манипулация на вота и от друга страна, да облекчи, да подобри изборния процес включително и за избиратели, и за изборна администрация чисто технологично.Огромната част от хората, които подкрепят машинното гласуване като избиратели  е, че за тях като избиратели ще бъде по-лесно и по-удобно да упражнят правото си на глас. 

Това припомни социологът от "Алфа рисърч" Геновева Петрова, която коментира намеринето за местни и за ппраламентарни избори машините да отпаднат.

Отказът от машинно гласуване на местните и парламентарни избори излъчва сигнал за отказ от усилието да се подобри изборния процес по тези две големи посоки и направления и това буди въпроси, недоумение и притеснения у избирателите, у хората, че практически парламентарните сили, които подкрепят отмяната на машинното гласуване всъщност се отказват от усилията да подобрят изборния процес.

Опитът от евроизборите показа, че няма изрично  доказателство за подобряване на изборния процес, но това не е заради факта, че е въведено машинно гласуване, а може би заради това, че самите изборни комисии не успяха, а на места може би не пожелаха, да го използват в максимална степен, каза още геновева Петрова.

След обобщението на резултатите установихме, че около 28 % от избирателите, които са имали възможност да гласуват машинно, т. е. в секциите, в които има устройство, са се възползвали от това право, от наши гледна точка 28 % не е мнозинството и вие  сте права, че по-голямата част предпочетоха традиционния начин на гласуване, но един вид като за първи опит с машинно гласуване е един доста добър дял, един доста добър праг на използване на използване на машинен вот. При една достатъчна добра информационна кампания би могла относително лесно да преодолее и притесненията у хората за използването на машините. Да не забравяме, че  освен всичко останало, намалява и делът на недействителните гласове, което ние винаги коментираме след избори.

Общото впечатление, което остава е, че прекалено резки са ходовете – първо, въвеждаме машинно гласуване, после категорично решаваме да го отменим, създава у хората впечатление, че аргументите и мотивите не са в полза на избирателите, а са в опит за постигане на определени политически позитиви за партиите, каза още социологът.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04