Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите със Северна Македония са обречени на успех

Еврочленството на Северна Македония не може да става за сметка на България, с прекрояване на историята, и затова не се подкрепя безусловно от София - около това становище се обединиха участниците в Косултативния съвет при президента, свикан по темата.

Според доц. Стефан Дечев, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“, който работи по проблемите на българската и балканската история, новината от срещата е, че България ще трябва да изработи по- конкретна нацианалнта позиция. Срещата показва и стъпка към сваляне на напрежението между двете страни, защото декларира, че страната ни няма да се противопостави на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС. 

Историкът бе критичен към работата на двустранната комисия до сега.

Тя не постигна особени резултати,защото и в двете държави има различни исторически разкази за едни и същи събития - от преподаването в училище до разбирането на елитите. Боя се, че все още няма яснота у българската страна какво точно очаква от македонската. Продължаваме да мислим, че 100% истина е у нас.

Комисията трябваше да работи по проблемите на историята, т.нар. „педагогика на мира“. Огромен опит има за тези процеси в Западна Европа след Втората световна война, но не се направи това, а се задълба в личности.

Според доц. Дечев и общественото мнение е подложено на нееднозначни сигнали.

Ако внимателно се слядят македонските медии от времето преди подписването на договора за добросъседство - антибългарската кампания е в голяма степен позатихнала, но в същото време медиите не са отворени за откровен разговор по исторически въпроси. И в двете страни. Има набор от дежурни хора, които повтарят едно и също.

И така дори общите формулиравки, постигнати в досегашните срещи в комисията, продължават да се интерпретират по различен начин от двете страни.

Въпреки всичко - преговорите са обречени да успеят, но докато това стане ще има още много провалени срещи на двустраната комисия, прогнозира доц. Дечев.

Цялото интервю може да се чеу в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56