Според доц. Стефан Дечев, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“ и ЮЗУ „Неофит Рилски“, който работи по проблемите на българската и балканската история, новината от срещата е, че България ще трябва да изработи по- конкретна нацианалнта позиция. Срещата показва и стъпка към сваляне на напрежението между двете страни, защото декларира, че страната ни няма да се противопостави на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС.
Историкът бе критичен към работата на двустранната комисия до сега.
Тя не постигна особени резултати,защото и в двете държави има различни исторически разкази за едни и същи събития - от преподаването в училище до разбирането на елитите. Боя се, че все още няма яснота у българската страна какво точно очаква от македонската. Продължаваме да мислим, че 100% истина е у нас.
Комисията трябваше да работи по проблемите на историята, т.нар. „педагогика на мира“. Огромен опит има за тези процеси в Западна Европа след Втората световна война, но не се направи това, а се задълба в личности.
Според доц. Дечев и общественото мнение е подложено на нееднозначни сигнали.
Ако внимателно се слядят македонските медии от времето преди подписването на договора за добросъседство - антибългарската кампания е в голяма степен позатихнала, но в същото време медиите не са отворени за откровен разговор по исторически въпроси. И в двете страни. Има набор от дежурни хора, които повтарят едно и също.
И така дори общите формулиравки, постигнати в досегашните срещи в комисията, продължават да се интерпретират по различен начин от двете страни.
Въпреки всичко - преговорите са обречени да успеят, но докато това стане ще има още много провалени срещи на двустраната комисия, прогнозира доц. Дечев.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...